Czym sie rozni iPhone 11 od 12

Zrobiliśmy pełną analizę iPhone’a 12 i porównaliśmy go z iPhone’em 11, a także przeprowadziliśmy wywiady z kilkoma naszymi przyjaciółmi i możemy teraz powiedzieć dokładnie, który jest lepszy do zakupu: iPhone 12 lub iPhone 11, ale przed tym zróbmy porównanie tych telefonów.

Konstrukcja iPhone

Czym sie rozni iPhone 11 od 12

Ten punkt jest dyskusyjny i indywidualny dla każdego, ale tutaj jest ALE! Ten styl z zaokrąglonymi rogami jest stosowany przez Apple od iPhone’a 6, czyli nieco poniżej 6 lat. Przy okazji, symbolicznie tak, iPhone 6 i 6 lat od premiery i aktualizacji projektu do stylu iPhone 4. W ciągu 6 lat ten design, gdzie nowy model gadżetu można odróżnić tylko po aparacie z tyłu i to nie zawsze, znudził się większości i chce czegoś nowego, chce być inny. Jeśli więc mówimy o wzornictwie między iPhone’em 12 a iPhone’em 11, to jest to duży, gruby plus dla wersji 12. Jeśli kupicie dwunastkę, to na pewno znajdziecie się w „trójcy” kilku generacji iPhone’ów.

Wytrzymałość, materiały, wymiary

Czym sie rozni iPhone 11 od 12

Pod względem wymiarów iPhone 12 jest prawie taki sam jak iPhone 11 (146,7 x 71,5 x 7,4 mm vs 150,9 x 75,7 x 8,3 mm dla iPhone’a 11), jest nieco lżejszy (162 g vs 194 g), a ekran jest teraz większy z mniejszą ramką. Takiej różnicy nie można nazwać zaletą, dlatego najważniejsza jest tu trwałość nowego produktu. W przeciwieństwie do wersji 11 iPhone’a, 12 posiada Ceramic Shield, który według zapewnień Apple sprawia, że gadżet jest niesamowicie wytrzymały, dzięki tej technologii wyświetlacz i12 jest cztery razy bardziej wytrzymały niż 11. Również według twierdzeń, 12 iPhone może być zanurzony przez 30 minut pod wodą do 6 metrów, podczas gdy 11 iPhone miał postać 2 metrów, co wskazuje na jeszcze lepszą wodoodporność. Tutaj znowu wszystko jest na korzyść iPhone’a 12, ponieważ ze względu na trwałość i lepszą wydajność, iPhone będzie żył znacznie dłużej przed pierwszą wymianą baterii, chyba że przyspieszysz proces za pomocą ładowarek samochodowych.

Ekran

Czym sie rozni iPhone 11 od 12

Ty i ja wszyscy czekaliśmy na to, że iPhone 12 dostanie 120Hz, a jeśli tak się nie stanie, to Apple po prostu włoży do niego starą dobrą Retinę HD. Nie dodali 120Hz, ale ekran w iPhone 12 stał się taki jak w Pro, czyli jest to wyświetlacz OLED, o dwukrotnie większej rozdzielczości niż w iPhone 11 i tutaj faktycznie porównanie go do iPhone 11 jest błędne. Jabłko w wersji 11 ma starą matrycę Liquid Retina HD, która była podrasowana, podrasowana i podrasowana, ale tak naprawdę od iPhone’a 6 pozostała starą dobrą Retiną. To już przeszłość, bo nawet najbardziej podstawowe wersje iPhone’ów mają wyświetlacze OLED. Dzięki temu zupełnie inny jest poziom wyświetlania obrazu, jasność, kontrast, a teraz możliwa jest obsługa HDR. Generalnie, żeby nie zanudzać Was specyfikacją techniczną, ekran jest tej samej wielkości co w iPhone 11, ale jest kilkukrotnie lepszy pod każdym względem i oko to widzi.

Procesor

Czym sie rozni iPhone 11 od 12

Sami jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że z każdym nowym iPhonem jest on o 50% szybszy od swojego poprzednika i nie zwracamy na to wszystko uwagi, bo nie potrzebujemy takiej wydajności. Tym razem jednak jest inaczej, nowym procesorem w iPhone 12 jest A14 Bionic, który został zbudowany w technologii produkcyjnej 5nm (A13, A12 były w 7nm), co czyni go zupełnie nowym poziomem wśród procesorów Apple. Byli w stanie zmieścić tu niesamowitą ilość tranzystorów i poprawić wszystkie inne moduły.

Sprawia, że wszystkie podzespoły działają lepiej, pozwala uczeniu maszynowemu przetwarzać zdjęcia już po ich zrobieniu, pozwala technologiom takim jak Face ID działać jeszcze szybciej, pozwala grać w gry jak na konsolach, pozwala korzystać z nowych technologii. To nowy poziom i doświadczymy go z Wami już niedługo. Tym razem procesor się przeciągnął i jest gruby plus dla iPhone’a 12.

Kamery

Czym sie rozni iPhone 11 od 12

To, dla czego ludzie kupują ostatnio iPhone’y, to aparaty fotograficzne. Wydaje się, że nie ma dużej różnicy. Te same dwa moduły, jeden jest klasyczny, a drugi panoramiczny. 12 megapikseli zarówno w 11 jak i 12 nie różni się tutaj niczym, jednak w iPhone 12 zwykły moduł jest „lżejszy”, przysłona zwykłego w 12 wynosi ƒ/1.6, a panoramicznego ƒ/2.4, w porównaniu do ƒ/1.8 i ƒ/2.4 w iPhone 11.

Najciekawsza rzecz jest w kręceniu wideo, iPhone 12 może teraz kręcić wideo HDR w standardzie Dolby Vision z prędkością do 30 klatek na sekundę i timelapse w ciemności, poprawiono także kręcenie zdjęć nocnych. Na pierwszy rzut oka zmiany nie są kolosalne, ale dzięki nowemu procesorowi obróbka zdjęć będzie lepsza na poziomie programowym, a wydajność w nocy będzie jeszcze lepsza. Tutaj musimy poczekać na rzeczywiste testy aparatów i jesteśmy pewni, że 12 pokona 11 z dużym marginesem.

Reszta

Czym sie rozni iPhone 11 od 12

Pozostałe różnice w iPhone 12 nie są tak znaczące, aby uzasadnić całą sekcję tego artykułu. Warto wspomnieć o wsparciu dla sieci 5G, czego być może nie spodziewacie się w Rosji, oraz wsparciu dla bezprzewodowego ładowania MagSafe. To w sumie wszystko. Ach tak, wadą jest brak słuchawek i zasilacza, w trosce o naturę i ekologię.

Który lepiej kupić iPhone 11 czy 12

Czym sie rozni iPhone 11 od 12

Można śmiało powiedzieć, że iPhone 12 to nowy gadżet pod każdym względem, nawet jeśli w aparacie są drobne różnice, to obróbka zdjęć będzie znacznie lepsza dzięki nowemu procesorowi, zwłaszcza w nocy. Zdecydowanie jeśli wybierasz między 11 a 12 to idź na 12, to nowa era iPhonów, która potrwa co najmniej kilka lat i przez te wszystkie lata będziesz na bieżąco z nowymi technologiami i bez dodatkowych potrzeb.

 

 

>