Jak to naprawić USB device over current status detected

Jeżeli komputer wyłącza się po włączeniu i wyświetlany jest komunikat o błędzie Wykryto nadmierny prąd w urządzeniu USB device over current status detected System will shut down after 15 seconds, oznacza to, że wystąpił problem z urządzeniem USB (włączone jest zabezpieczenie nadprądowe), ale początkujący użytkownik może nie zawsze być w stanie stwierdzić, na czym polega problem i jak go rozwiązać.

W tym poradniku przedstawiono proste sposoby naprawienia błędu USB device over current status detected, po którym następuje automatyczne zamknięcie komputera.

Prosta metoda korekty

Jak to naprawić USB device over current status detected

Zacznijmy od najczęstszej przyczyny i najprostszej metody rozwiązania problemu dla początkujących użytkowników. Jest to właściwe rozwiązanie, jeśli problem pojawia się nagle, bez żadnego działania ze strony użytkownika: nie po zmianie obudowy, rozebraniu komputera na części i odkurzeniu go lub podobnych czynnościach.

Tak więc, jeśli napotkasz błąd USB device over current status detected, najczęściej (ale nie zawsze) sprowadza się on do tego

 1. Problemy z podłączonymi urządzeniami USB – to jest zwykle problem.
 2. Jeśli niedawno podłączono nowe urządzenie do portu USB, rozlano wodę na klawiaturę, upuszczono mysz USB lub coś podobnego, spróbuj odłączyć wszystkie te urządzenia.
 3. Należy pamiętać, że może to dotyczyć każdego z podłączonych urządzeń USB (w tym wspomnianej myszy i klawiatury, nawet jeśli nic się z nimi nie stało, koncentratora USB, a nawet zwykłego kabla, drukarki itp.)
  Spróbuj odłączyć wszystkie niepotrzebne (a najlepiej niezbędne) urządzenia od USB przy wyłączonym komputerze.
 4. Sprawdź, czy zniknął komunikat Wykryto urządzenie USB o zbyt wysokim stanie bieżącym.
 5. Jeśli błąd nie występuje (lub zmienił się na inny, np. brak klawiatury), spróbuj podłączyć urządzenia jedno po drugim (wyłączając komputer w międzyczasie), aby zidentyfikować problematyczne urządzenie.
 6. W związku z tym po zidentyfikowaniu urządzenia USB powodującego problem nie należy go używać (lub wymienić, jeśli to konieczne).
 7. Innym prostym, ale rzadkim przypadkiem jest niedawne przenoszenie jednostki systemu komputerowego – należy upewnić się, że nie styka się ona z niczym metalowym (grzejnikiem, kablem antenowym itp.).

Jeśli te proste metody nie rozwiążą problemu, przejdź do bardziej skomplikowanych opcji.

Kolejną najczęstszą przyczyną są uszkodzone złącza USB. W przypadku częstego korzystania ze złącza USB, np. codziennego podłączania i odłączania napędu flash USB (najczęściej dotyczy to złączy na panelu przednim komputera), również może wystąpić problem.

Nawet jeśli wizualnie złącza są w porządku, a nie korzystasz z przednich złączy, zalecam próbę odłączenia ich od płyty głównej – bardzo często to pomaga. W celu odłączenia należy wyłączyć komputer, także z sieci elektrycznej, otworzyć obudowę, a następnie odłączyć kable prowadzące do przednich złączy USB.

Jak to naprawić USB device over current status detected

Czasami błąd może być spowodowany zworą zasilania USB, zwykle oznaczaną jako USB_PWR, USB POWER lub USBPWR (może być ich więcej niż jedna, np. jedna dla tylnych złączy USB, np. USBPWR_F, jedna dla przednich, USBPWR_R), zwłaszcza jeśli niedawno wykonywano jakiekolwiek prace wewnątrz komputera.

Jak to naprawić USB device over current status detected

Spróbuj znaleźć te zworki na płycie głównej komputera (znajdują się w pobliżu złączy USB, do których podłączony jest panel przedni z poprzedniego kroku) i zainstaluj je tak, aby zwarły 1 i 2 pin, a nie 2 i 3 (lub jeśli ich brakuje i nie są w ogóle zainstalowane, zainstaluj je na miejscu).

Zasadniczo są to metody, które działają w przypadku prostych błędów. Niestety, czasami problem może być poważniejszy i trudniejszy do samodzielnego rozwiązania:

 • Uszkodzenie układów elektronicznych płyty głównej (spowodowane wahaniami napięcia, nieprawidłowym odłączeniem lub zwykłą awarią z upływem czasu).
 • Uszkodzenie tylnych złączy USB (wymaga naprawy).
 • Rzadko – awaria zasilacza komputerowego.

Wśród innych porad dotyczących tego problemu, które można znaleźć w Internecie, jest zresetowanie systemu BIOS, ale z mojego doświadczenia wynika, że rzadko okazuje się to skuteczne (chyba że bezpośrednio przed wystąpieniem błędu wykonano aktualizację systemu BIOS/UEFI).

 • >