Klawiatura w laptopie nie działa

Naciskasz klawiaturę, oczekując, że na ekranie pojawi się tekst, ale widzisz tylko losowe znaki? A co gorsza, klawiatura Twojego laptopa może w ogóle nie działać? Bez sprawnej klawiatury komputer jest bezużyteczny. Jest to duży problem w przypadku laptopów, ponieważ nie można po prostu wymienić klawiatury, tak jak w przypadku komputera stacjonarnego.

Klawiatura laptopa może przestać działać z różnych powodów. Niezależnie od przyczyny, będziemy Cię wspierać. Zastosuj jedną z poniższych technik, a klawiatura znów będzie działać.

Uruchom ponownie komputer.

Najczęstszą radą, jaką można usłyszeć po napotkaniu problemu z komputerem, jest ponowne uruchomienie systemu.

Ponowne uruchomienie komputera przywróci go do nowego stanu, wolnego od problemów. Szybkie ponowne uruchomienie komputera powinno przywrócić wszystko do normy.

Sprawdź, czy problem jest spowodowany przez sprzęt czy oprogramowanie.

Istnieją dwie możliwe przyczyny zawieszania się klawiatury: sprzęt i oprogramowanie.

Najpierw należy ponownie uruchomić komputer i wejść do systemu BIOS lub UEFI. W starszych systemach Windows do BIOS-u wchodzi się, naciskając klawisze F1, F2, Esc, Del lub inne. Jednak w przypadku nowszych maszyn, tzn. systemów wydanych w ciągu ostatnich kilku lat, będziesz musiał użyć innej metody, ponieważ prędkość rozruchu jest zbyt duża, co utrudnia wejście do BIOS-u (zwłaszcza jeśli masz włączony szybki rozruch systemu Windows 10).

Podczas pracy z nowszymi maszynami:

 1. Wybierz „Ustawienia” -> „Aktualizacja i zabezpieczenia” -> „Przywróć”.
 2. Teraz w sekcji „Zaawansowane uruchamianie” kliknij opcję „Uruchom ponownie teraz”.
 3. W kolejnym menu wybierz kolejno Troubleshooting -> Advanced Options -> UEFI Firmware Options (jeśli nie widzisz tej opcji, wybierz Startup Options).

Po ponownym uruchomieniu komputera naciśnij klawisz F1 (lub F2 ), aby uzyskać dostęp do systemu BIOS. Gdy będziesz gotowy, naciśnij przycisk „Restart”. System zostanie otwarty w systemie BIOS lub UEFI. Niezależnie od zastosowanej metody, jeśli system pomyślnie otworzy system BIOS lub UEFI, prawdopodobnie sprzęt komputerowy jest w porządku.

Zaktualizuj lub odinstaluj sterownik klawiatury laptopa.

Innym sposobem radzenia sobie z nieprawidłowo działającą klawiaturą laptopa jest aktualizacja sterownika.

 1. Na pasku wyszukiwania w menu Start wpisz „Device Manager” (Menedżer urządzeń) i wybierz „Best Match” (Najlepsze dopasowanie).
 2. Przeglądaj listę urządzeń, aż zobaczysz Klawiatury, a następnie rozwiń listę.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie z klawiaturą i wybierz „Właściwości” -> „Sterownik”.

Klawiatura w laptopie nie działa

Kliknij przycisk „Aktualizuj sterownik” i poczekaj, aż system Windows znajdzie nowy sterownik i zainstaluje go. Przetestuj działanie klawiatury za pomocą edytora tekstu lub aplikacji Notatnik systemu Windows – przy odrobinie szczęścia powinna ona teraz działać.

Jeśli to nie zadziała, spróbuj odinstalować sterownik. Ponownie należy wyszukać sterownik klawiatury w Menedżerze urządzeń. Jeśli zobaczysz ostrzeżenie z żółtym wykrzyknikiem, problem ze sterownikiem z pewnością występuje. Ale nawet jeśli tak nie jest, ponowne zainstalowanie programu jest nadal dobrym pomysłem.

Klawiatura w laptopie nie działa

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy sterownik klawiatury i wybierz opcję „Właściwości”.
 2. Na karcie Sterownik wybierz opcję Odinstaluj urządzenie.

Teraz uruchom ponownie komputer, a system Windows automatycznie pobierze najnowszą wersję sterownika i zainstaluje go. Jeśli przyczyną awarii klawiatury rzeczywiście był uszkodzony sterownik, ponowna instalacja sterownika powinna rozwiązać problem.

Czy klawiatura laptopa nie działa? Odłóż to!

Czyszczenie standardowej klawiatury nie jest łatwe, a czyszczenie klawiatury laptopa jest jeszcze trudniejsze. Klawiatury wymagają pewnej fizycznej interakcji w celu pozbycia się brudu. Zwykle jest to łatwe w przypadku klawiatury USB lub bezprzewodowej, ale nie w przypadku laptopa.

Zasadniczo nie można łatwo potrząsać i stukać tylną częścią laptopa bez ryzyka uszkodzenia całego urządzenia.

Można jednak usunąć kurz i zanieczyszczenia z klawiatury laptopa, najpierw wyłączając urządzenie, a następnie odwracając je do góry nogami i delikatnie stukając w podstawę. Następnie należy przejechać palcami po wszystkich klawiszach, gdy urządzenie jest odwrócone do góry nogami.

Pamiętaj, aby po zakończeniu pracy usunąć ze stołu wszelkie opadłe zanieczyszczenia. Jeśli zabrudzenia nie dają się usunąć, na tym etapie można użyć sprężonego powietrza lub środka do czyszczenia klawiatury.

Należy pamiętać, że czyszczenie nie usunie głęboko zakorzenionych usterek, ale pomoże, jeśli zabrudzenia uniemożliwiają prawidłowe działanie jednego lub kilku klawiszy.

Wymień wadliwą klawiaturę laptopa.

Jeśli klawiatura jest fizycznie uszkodzona lub odłączona od płyty głównej (prawdopodobnie w wyniku porażenia prądem), trzeba poświęcić trochę czasu na wyjęcie tego elementu z laptopa i ponowne podłączenie lub całkowitą wymianę klawiatury.

Różni producenci w różny sposób konstruują swoje laptopy, dlatego trudno jest podać jedno rozwiązanie.

Otwieranie różnych laptopów tego samego producenta przebiega jednak zazwyczaj tak samo. Dzięki temu wymiana klawiatury (lub po prostu ponowna instalacja połączenia kablowego) jest znacznie łatwiejsza.

Należy pamiętać, że klawiatury laptopów są zwykle szczelnie zamknięte, więc chociaż najlepiej jest czyścić klawiaturę po jej wyjęciu z laptopa, nie można łatwo sprawdzić jej działania wewnętrznego.

Po wyjęciu klawiatury będzie można sprawdzić jej numer seryjny. Wpisz go w polu wyszukiwania w serwisie eBay, aby sprawdzić, czy jest dostępny do kupienia. Zazwyczaj tak jest, ale zakup zamiennej klawiatury do laptopa może być kosztowny.

Wyjmij klawiaturę laptopa Dell, aby rozwiązać ten problem

Większość klawiatur laptopów Dell można stosunkowo łatwo wyjąć i nie wymaga to użycia śrubokręta.

W tym filmie zobaczysz, jak odłączyć klawiaturę Dell Inspiron od zacisków za pomocą plastikowych narzędzi do otwierania. Po pomyślnym odłączeniu klawiatury powinien być widoczny przewód taśmowy i miejsce jego połączenia z płytą główną.

Łatwy demontaż klawiatury notebooka HP w celu jej wymiany

Klawiatury notebooków HP są znacznie trudniejsze do odłączenia od obudowy. Należy zdjąć dolną część laptopa, co oznacza konieczność odkręcenia wszystkich śrub i sprawdzenia okablowania.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz chciał tego robić. Postępuj jednak dokładnie według instrukcji, a przekonasz się, że klawiaturę można wymienić.

Klawiatura laptopa HP nie działa? Rozważ możliwość zastosowania klawiatury zewnętrznej

W laptopach HP trudniej jest wyjąć klawiaturę. Zależy to od używanego modelu. Na szczęście w bardziej popularnych modelach, takich jak Pavilion, można w łatwy sposób zdjąć klawiaturę. (Laptopy HP z wyższej półki są jednak bardziej skomplikowane).

Można na to spojrzeć jak na połączenie podejść firm Dell i Toshiba. Należy wykręcić jedną śrubę od spodu, a następnie odkręcić ją od obudowy, tak jak w laptopie firmy Dell.

Co należy zrobić, jeśli klawisz klawiatury nie działa?

Masz problemy z klawiszem „@”? Nie możesz sprawić, aby Shift działał?

Jeśli masz problemy z niektórymi klawiszami klawiatury, może to być spowodowane ustawieniami językowymi. Po ustaleniu, że problem nie dotyczy sprzętu komputerowego, należy sprawdzić przede wszystkim tę kwestię.

Otwórz edytor tekstu i naciśnij odpowiedni klawisz. Czy jest jakieś wyjście? Jeśli jest to niewłaściwy znak, problem jest prawie na pewno związany z ustawieniami języka. W różnych regionach stosuje się różne układy klawiatury, w zależności od sposobu używania znaków.

Konieczne będzie ponowne skonfigurowanie ustawień regionalnych w celu dopasowania ich do używanej klawiatury.

 1. W systemie Windows 10 można to zrobić, naciskając klawisze Win Key + I i wybierając opcję Czas i język -> Język.
 2. Kliknij przycisk „Dodaj język” i wybierz odpowiednią opcję dla swojej klawiatury.
 3. Naciśnij „Dalej” -> „Ustaw” i poczekaj, aż język zostanie ustawiony. Na ekranie „Region i język” użyj menu rozwijanego „Język”, aby wybrać nowy język.
  Klawiatura w laptopie nie działaPonownie sprawdź wprowadzanie danych z klawiatury; na wyświetlaczu powinny być teraz widoczne prawidłowe znaki.

Sprawdź ustawienia klawiatury.

Spowolnienia mogą dotyczyć tylko klawiatury. Może to nastąpić z wielu powodów, ale najczęściej dzieje się to po zainstalowaniu na komputerze nowej aplikacji.

Alternatywnie:

 1. Wpisz Łatwy dostęp na pasku wyszukiwania w menu Start i wybierz „Opcje klawiatury dla funkcji specjalnych”.
 2. Następnie należy sprawdzić, czy klawisze „Użyj filtra” są włączone. Jeśli tak, należy wyłączyć urządzenie i sprawdzić, czy problem nadal występuje.

Uruchom skanowanie SFC.

SFC to bezpłatne narzędzie, które może pomóc w rozwiązaniu problemów z uszkodzonymi plikami systemowymi Windows.

Aby sprawdzić (i naprawić), czy przyczyną tego zjawiska jest spowolniona klawiatura:

 1. Wprowadź wiersz poleceń na pasku wyszukiwania menu startowego i wybierz opcję „Uruchom jako administrator”.
 2. W wierszu poleceń wpisz sfc / scannow i naciśnij Enter.

Klawiatura w laptopie nie działa

SFC szybko przeskanuje wszystkie pliki systemowe w poszukiwaniu uszkodzeń. Następnie podejmie próbę rozwiązania wszelkich problemów znalezionych w plikach. Po zakończeniu skanowania należy ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zostały uwzględnione.

Czy można naprawić uszkodzoną klawiaturę laptopa?

Miejmy nadzieję, że jedno z tych rozwiązań pozwoli skutecznie naprawić klawiaturę laptopa. Nie trać jednak nadziei, jeśli tak się nie stało. Jeśli laptop jest objęty gwarancją lub znasz renomowany warsztat naprawczy, być może uda Ci się naprawić urządzenie przy minimalnym wysiłku.

W międzyczasie można użyć klawiatury Bluetooth lub USB jako krótkotrwałego zamiennika, można też skorzystać z klawiatury ekranowej systemu Windows 10.

 • >