Jak korzystać ze słuchawek bezprzewodowych

Ten artykuł jest dla tych, którzy już kupili lub planują kupić bezprzewodowe słuchawki do telefonu i chcą zrozumieć, jak działają i jak w ogóle z nich korzystać. I tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia w korzystaniu z tych gadżetów. Postaram się odpowiedzieć na te pytania jak najbardziej szczegółowo i prostym językiem. W artykule będę linkował do innych artykułów, w których znajdziecie bardziej szczegółowe informacje na temat podłączenia słuchawek i rozwiązania ewentualnych problemów w trakcie użytkowania.

Przyjrzymy się różnym formatom słuchawek. Powiem ci, jakie one są. Artykuł będzie odpowiedni dla różnych telefonów z systemem Android: Samsung, Xiaomi, Honor, Motorola, Poco, Nokia itp. Osobno opowiem też o używaniu słuchawek Bluetooth w iPhonie.

Czym są słuchawki Bluetooth do telefonów?

Nie ma specjalnych i wyjątkowych słuchawek bezprzewodowych do telefonów. Są po prostu słuchawki, które łączą się przez Bluetooth. Możesz ich używać z różnymi urządzeniami: smartfonami, komputerami, tabletami, telewizorami. Wszystkie słuchawki bezprzewodowe wykorzystują Bluetooth do połączenia z telefonem. Bluetooth jest teraz w każdym telefonie (poza najtańszymi, wciskanymi wariantami). Jeśli chodzi o wersję z Bluetooth, to nie ma się co martwić. Jest mało prawdopodobne, że masz tak wiekowy telefon, że wbudowana w niego wersja Bluetooth nie będzie kompatybilna z nowymi słuchawkami.

Istnieją dwa główne formaty słuchawek bezprzewodowych: normalne i TWS. Konwencjonalne to takie, w których prawa i lewa słuchawka są połączone przewodem. TWS (True Wireless Stereo) to sytuacja, gdy prawa i lewa słuchawka są oddzielone i połączone ze sobą przez Bluetooth. Następnie są one podłączane do urządzenia i pracują jako para (tryb stereo).

Jak korzystać ze słuchawek bezprzewodowych

Słuchawki TWS są teraz bardzo popularne. Są one bardzo wygodne w użyciu w przypadku telefonów. Ale z mojego doświadczenia wynika, że jest z nimi więcej problemów niż z konwencjonalnymi. I są mniej niezawodne. Szczególnie jeśli spojrzymy na niedrogie modele. Problemy z podłączeniem, brak synchronizacji, baterie w słuchawkach i etui szybko zawodzą.

Jak używać słuchawek bezprzewodowych w telefonie?

  • Podłącz słuchawki (po raz pierwszy). Tutaj sprawa jest prosta, włączasz je, ustawiasz w tryb połączenia, wybierasz słuchawki w ustawieniach Bluetooth w telefonie.
  • Po podłączeniu, słuchawki natychmiast rozpoczną pracę. Możesz słuchać muzyki, oglądać filmy, używać ich jako zestawu słuchawkowego do rozmów.
  • Do sterowania połączeniami lub odtwarzaniem muzyki/wideo można użyć przycisków (zwykłych lub dotykowych) na samych słuchawkach. Funkcjonalność tych przycisków zależy od modelu posiadanych słuchawek.
  • Poziom naładowania słuchawek bezprzewodowych w telefonie można sprawdzić w ustawieniach Bluetooth (jest wyświetlany obok nazwy słuchawek) lub w aplikacji firmware. Powinien on być również wyświetlany na pasku stanu.
  • Aby odłączyć słuchawki od telefonu, wystarczy je wyłączyć. Jeśli masz słuchawki TWS, po prostu schowaj je do etui do ładowania. Aby ponownie się połączyć, wystarczy włączyć słuchawki (wyjąć je z etui), a automatycznie połączą się z telefonem.

Jak się podłączyć i skonfigurować?

Od razu zaznaczam, że po podłączeniu słuchawek nie trzeba nic więcej ustawiać ani instalować aplikacji. A raczej nie musisz. Wielu producentów słuchawek posiada autorskie aplikacje, które pozwalają sterować słuchawkami, zobaczyć poziom naładowania (można to zrobić bez aplikacji), skonfigurować sterowanie za pomocą przycisków, zaktualizować oprogramowanie słuchawek itp. Ale nie musisz tego robić, będą działać bez aplikacji (choć warto zaktualizować oprogramowanie, jeśli Twoje słuchawki mają taką funkcję).

  • Trzeba naładować słuchawki i je włączyć. Na zwykłych słuchawkach jest przycisk zasilania. W TWS zazwyczaj trzeba nacisnąć przycisk na słuchawkach (na każdej) przez 2-5 sekund, albo po prostu otworzyć etui i wyjąć słuchawki. Generalnie, jeśli słuchawki nie zostały jeszcze podłączone do żadnego urządzenia (które jest aktualnie w pobliżu), powinny automatycznie przejść w tryb połączenia (będą widoczne na różnych urządzeniach). W niektórych przypadkach tryb połączenia musi być aktywowany ręcznie. Użycie osobnego przycisku lub przycisków funkcyjnych. W tym miejscu należy zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego modelu słuchawek. Nie zapominaj, że do słuchawek musi być dołączona instrukcja obsługi. Można je również znaleźć w internecie. Jeśli jest w języku angielskim lub chińskim, można go przetłumaczyć za pomocą Tłumacza Google.
  • W ustawieniach Bluetooth w telefonie włącz Bluetooth i wybierz swoje słuchawki z listy dostępnych do podłączenia. Automatycznie połączą się z Twoim telefonem.

Sterowanie muzyką i połączeniami przez słuchawki

Większość modeli konwencjonalnych słuchawek posiada osobne przyciski do regulacji głośności, pauzy/odtwarzania i przełączania ścieżek. Zestaw przycisków oczywiście różni się w zależności od modelu. Słuchawki TWS posiadają zazwyczaj jeden przycisk dotykowy lub mechaniczny na każdej słuchawce. Natomiast kombinacje jedno-, dwu- lub trzydotykowe służą do sterowania odtwarzaniem muzyki i wideo, a także do obsługi połączeń. W niektórych modelach przyciski obsługują gesty.

Za pomocą tych przycisków można odbierać i odrzucać połączenia, przełączać ścieżki, wstrzymywać i wznawiać odtwarzanie oraz, w niektórych modelach, regulować głośność. Można też wywoływać asystentów głosowych. Na Androidzie jest to „OK, Google”, a na iPhonie „Hello, Siri”. Przed użyciem asystenta głosowego może być konieczne włączenie go w ustawieniach telefonu.

W aplikacjach producentów słuchawek lub aplikacjach firm trzecich na Androida można skonfigurować różne funkcje na przyciskach i kombinacje naciśnięć. A na iPhonie, we właściwościach słuchawek AirPods, można przypisać akcję podwójnego stuknięcia.

Ponowne podłączenie, odłączenie i jak zdjąć słuchawki?

  1. Przy ponownym podłączeniu wystarczy włączyć słuchawki lub wyjąć je z etui do ładowania. A jeśli w telefonie włączony jest Bluetooth, łączą się one automatycznie.
  2. Aby odłączyć słuchawki od telefonu, wystarczy je wyłączyć lub schować do etui. Możesz też stuknąć w słuchawki w ustawieniach telefonu (pod Bluetooth) i wybrać opcję rozłącz.
  3. Jeśli chcesz przerwać parowanie między telefonem a słuchawkami, aby nie łączyły się one automatycznie, musisz usunąć (zapomnieć) słuchawki w ustawieniach Bluetooth w telefonie.

 

>