Serwer dns może nie być dostępny

Bardzo często na stronie pozostawiane są komentarze, z których czerpię tematy do nowych artykułów. Niedawno pozostawiono komentarz do postu o ograniczonym błędzie systemu Windows 10, który mówił „Nie można znaleźć adresu serwera DNS”. Internet się psuje, strony przestają się otwierać, a w przeglądarce pojawia się błąd mówiący, że nie udało się znaleźć adresu DNS. Po tym czasie internet przestaje działać i nie otwierają się żadne strony internetowe.

Jest taki problem, a sam błąd o problemach z DNS jest bardzo popularny. Rozwiązany dla wszystkich wersji systemu Windows będzie taki sam. Nie ma znaczenia, czy masz Windows 7, 8, czy 10. I nie ma znaczenia, w której przeglądarce pojawia się błąd, ani dla której strony. Pokażę na przykładzie systemu Windows 10. Spróbujmy naprawić błąd „Failed to open this page”, czyli „Cannot access the site”. Ogólnie rzecz biorąc, podstawowy komunikat o błędzie zależy od przeglądarki, z której korzystasz.

Serwer dns może nie być dostępny: co to jest?

Zanim przejdziemy do rozwiązań, chcę napisać kilka słów o samym bugu. DNS jest potrzebny do przekształcenia adresów stron internetowych (które podajemy w postaci liter) na adresy numeryczne. Przeglądarki tylko je rozumieją. W związku z tym, gdy DNS nie może przekonwertować adresu, przeglądarka zgłasza błąd, że nie może otworzyć strony i pisze, że nie może znaleźć adresu DNS serwera.

Sam błąd może wyglądać inaczej. Wszystko zależy od przeglądarki.

Serwer dns może nie być dostępny

Ustalić przyczynę błędu DNS

Przyczyn tego błędu może być kilka: Twój dostawca usług internetowych, problem ze stroną internetową, błąd routera lub awaria na Twoim komputerze. Nie jest trudno je wskazać. Prześledźmy je w kolejności:

 • Problem leży po stronie witryny. Jeśli widzisz błąd „Cannot find DNS server address” przy próbie dostępu tylko do jednej witryny, a inne witryny otwierają się normalnie, problem najprawdopodobniej leży po stronie konkretnej witryny. Możesz po prostu trochę poczekać lub spróbować otworzyć stronę z innego urządzenia (przez inne połączenie). Jeśli się otworzy, spróbuj rozwiązać problem na swoim urządzeniu.
 • Błąd DNS jest spowodowany przez Twojego dostawcę usług internetowych, lub router. Jeśli masz wiele urządzeń i wszystkie nie otwierają stron, ten sam błąd, to problem jest najprawdopodobniej po stronie ISP, lub w routerze. Na początek wystarczy wyłączyć router na minutę, włączyć go ponownie i sprawdzić, czy błąd zniknął. Jeśli nie, podłącz Internet bezpośrednio do komputera (jeśli to możliwe) i spróbuj otworzyć strony. Jeśli błąd nadal występuje, skontaktuj się z dostawcą usług internetowych.
 • Problem tkwi w komputerze (laptopie). Najprawdopodobniej tak właśnie jest. W tym przypadku na innych urządzeniach (o ile są) wszystko działa jak należy, strony się otwierają. W takim przypadku wypróbuj porady zawarte w tym artykule.

Co zrobić i jak naprawić błąd (na przykładzie Windows 10)

Dla przypomnienia, wskazówki zadziałają bez względu na to, jaki masz zainstalowany system Windows. Proponuję, abyś zastosował się do rad w tej samej kolejności

Sprawdzenie usługi „Klient DNS”

Musimy sprawdzić czy usługa „Klient DNS” jest uruchomiona i zrestartować ją. W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Komputer (This Computer) i wybrać opcję Zarządzaj. Albo naciśnij kombinację klawiszy Win+R i uruchom polecenie compmgmt.msc.

W nowym oknie wybierz „Usługi”, a na liście poszukaj „Klienta DNS”. Kliknij prawym przyciskiem myszy na usługę i wybierz „Właściwości”.

Sprawdź, czy status uruchamiania jest ustawiony na „Automatic” i naciśnij Ok. Następnie ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy na usługę i wybierz „Uruchom ponownie”. Ponownie uruchomić komputer.

Resetowanie pamięci podręcznej DNS

Jeśli strony nie otwierają się po ponownym uruchomieniu usługi, spróbuj zresetować pamięć podręczną DNS. Jest to bardzo łatwe do wykonania. Uruchomić linię komend. W systemie Windows 10 wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na menu start i wybrać „Command Prompt (administrator)”. Jeśli jest tam Windows PowerShell (administrator), uruchom go. Lub znajdź i uruchom linię poleceń za pomocą wyszukiwania.

Uruchom polecenie ipconfig /flushdns.

Serwer dns może nie być dostępny

Uruchom ponownie komputer i sprawdź wynik.

Przepisać alternatywny DNS od Google

Ta metoda prawie zawsze pomaga. Domyślnie adresy DNS są nam przydzielane przez dostawcę usług internetowych. I to one mogą być problemem. Możemy więc we właściwościach naszego połączenia internetowego na komputerze wpisać własny, statyczny DNS. Najlepszym sposobem jest użycie DNS od Google:

8.8.8.8

8.8.4.4

Są niezawodne i działają dość szybko. Chociaż adresy lokalne mogą szybciej obsługiwać żądania. Nawet nie musisz się o to martwić. Duża część użytkowników korzysta z adresów Google DNS. Zdecydowanie nie polecam używania innych adresów, może to być nawet niebezpieczne.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę połączenia internetowego (w panelu powiadomień), a następnie wybierz „Centrum sieci i udostępniania”. Przejdź do „Change adapter settings”.

Następna notka! Kliknij prawym przyciskiem myszy na połączenie, przez które jesteś podłączony do Internetu i wybierz „Właściwości”. Jeśli komputer jest połączony przez Wi-Fi, to jest to Wireless Network Connection (w Windows 10 – Sieć bezprzewodowa). Jeśli to tylko połączenie kablem sieciowym, to kliknij na „Połączenie lokalne” (lub Ethernet w Windows 10). Ewentualnie możesz mieć szybkie połączenie, podając nazwę dostawcy usług internetowych.

Podświetl „IP Version 4 (TCP/IPv4)” i kliknij przycisk „Properties”. Następnie zaznaczamy pole obok „Użyj następujących adresów serwerów DNS” i wpisujemy adresy.

Jeśli błąd „Nie można znaleźć adresu serwera DNS” nadal występuje, uruchom ponownie komputer i spróbuj ponownie otworzyć stronę internetową.

Jeszcze kilka wskazówek, jak poradzić sobie z błędem

 1. Spróbuj tymczasowo wyłączyć swój program antywirusowy. Może to być przyczyną problemu z otwieraniem stron internetowych. Jeszcze lepiej, uruchom komputer w trybie bezpiecznym i spróbuj otworzyć strony internetowe w przeglądarce.
 2. Jeśli problem występuje przy wszystkich urządzeniach podłączonych do tego samego routera i zmiana DNS pomogła na jednym z urządzeń, można w ustawieniach routera zmienić DNS na adresy od Google. Wtedy wszystkie urządzenia będą z nich automatycznie korzystać. Na różnych routerach proces ten wygląda inaczej.
 3. Wykonaj reset TCP/IP. Otwórz wiersz poleceń jako administrator i wykonaj następujące polecenia:
  netsh winsock reset
  netsh int ip reset
  ipconfig /release
  ipconfig /renew
  ipconfig /flushdns
 4. Uruchom ponownie komputer i sprawdź działanie.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. Nie zapomnij podzielić się nowymi rozwiązaniami i sposobami na pozbycie się błędów DNS address lookup podczas surfowania po sieci.

 

>