Przywracanie usuniętych plików Windows 11

Windows File Recovery to aplikacja służąca do odnajdywania plików usuniętych lub skasowanych z Kosza systemu Windows. Korzystanie z niej odbywa się za pośrednictwem linii poleceń (nie posiada interfejsu graficznego). Windows File Recovery działa w systemach Windows 11 i Windows 10 (wersja 2004 i nowsze). Czasami zdarza się, że usuwamy pliki uznane za przestarzałe lub że przez pomyłkę lub przypadkowo usuwamy ważne pliki. Gdy plik nadal znajduje się w Koszu, wszystko jest w porządku, ale gdy użytkownik lub program czyszczący opróżni Kosz systemu Windows, jakie są szanse na odzyskanie usuniętego pliku?

Zastanawiasz się, jak odzyskać trwale usunięte pliki w systemie Windows 11? Tutaj zobaczymy, jak zainstalować i używać funkcji Odzyskiwanie plików systemu Windows do przywracania utraconych, usuniętych lub skasowanych plików z Kosza w systemie Windows 11.

Kroki odzyskiwania usuniętych plików w systemie Windows 11

  • Otwórz aplikację Microsoft Store i przejdź do strony Odzyskiwanie plików systemu Windows, korzystając z paska wyszukiwania.
  • Następnie kliknij przycisk GET, aby pobrać i zainstalować aplikację.
  • Naciśnij Launch, aby otworzyć aplikację.
  • Zostanie wyświetlone okno Wiersza poleceń z różnymi instrukcjami dotyczącymi korzystania z funkcji Odzyskiwanie plików systemu Windows.

Przywracanie usuniętych plików Windows 11

Uwaga: Dostęp do programu Windows File Recovery można uzyskać za pomocą polecenia winfr.exe z wiersza poleceń uruchomionego jako administrator. Możesz również otworzyć „Odzyskiwanie plików systemu Windows” z menu Start lub wyszukiwarki.

Zanim przejdziesz do poleceń odzyskiwania, utwórz folder, do którego wrzucisz odzyskane pliki (załóżmy, że folder będzie się nazywał Odzyskaj). Zaleca się utworzenie tego folderu na innym dysku niż ten, na którym utracono lub usunięto pliki (wystarczy dysk USB lub dysk zewnętrzny).
Wróć do wiersza poleceń.
Odzyskiwanie plików w systemie Windows jest dostępne za pomocą polecenia winfr. Jego składnia jest następująca:

winfr source-drive: destination-folder [/switches]

Na przykład, winfr C: D: \ Odzyskaj / zwykłe / n Użytkownicy \ <użytkownik> \ Pobrane \

Program Windows File Recovery oferuje dwa tryby odzyskiwania:

1. Zwykły: Standardowa opcja odzyskiwania dla nieuszkodzonych dysków NTFS. Użyj w przypadku ostatnio usuniętych plików na dysku NTFS.

/regular-/r

2. Rozległy: Opcja pełnego odzyskiwania, odpowiednia dla wszystkich systemów plików. Stosowana w przypadku plików usuniętych na dysku FAT / exFAT lub plików usuniętych dawno temu na dysku NTFS (opcja dostępna również po sformatowaniu lub na uszkodzonym dysku).

/extensive-/e

Załóżmy, że chcemy odzyskać wszystkie pliki z rozszerzeniem .docx, które zostały usunięte na dysku C, i zapisać je w folderze D: Odzyskaj. Wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij klawisz Y, aby kontynuować:
winfr C: D: \ Odzyskaj / r / n * .docx

Windows File Recovery wyszuka i odzyska w trybie standardowym wszystkie pliki .docx usunięte z dysku C i umieści je w katalogu Odzyskaj znajdującym się na dysku D.

Proces ten trwa zwykle kilka minut. Po zakończeniu naciśnij klawisz Y, aby przejść do folderu, w którym zapisane są odzyskane pliki.
Uwaga: Czasami zdarza się, że pojawiają się duplikaty, proces jest wtedy przerywany i pojawia się pytanie o wybór między

(o) nadpisanie: nadpisanie poprzedniego pliku
(s) pomiń: pomiń ten krok
(a) zawsze nadpisuj: zawsze nadpisuj poprzedni plik
(n) nigdy nie nadpisuj: nigdy nie nadpisuj poprzedniego pliku
(k) keep both once: zachowaj oba pliki na ten czas
keep (b) both always: zawsze zachowaj oba pliki

Wejdź do katalogu Documents (ponieważ są to pliki .docx), a następnie do docx.
Znajdź utracone lub usunięte pliki.
To wszystko; teraz już wiesz, jak używać funkcji Odzyskiwanie plików systemu Windows do znajdowania utraconych, usuniętych lub skasowanych plików z Kosza.

Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji firmy Microsoft: aka ms/winfrhep

Podsumowanie

Sytuacje, które często prowadzą do utraty danych na naszych komputerach, to błędy ludzkie, problemy z oprogramowaniem, uszkodzenie danych, awaria sprzętu, nieprzewidywalne katastrofy, złośliwe oprogramowanie, aktualizacja systemu operacyjnego itp. Aby rozwiązać ten problem, firma Microsoft wprowadziła narzędzie Windows File Recover. Jest to darmowe i skuteczne narzędzie, które może uratować Ci życie, odzyskując usunięte pliki z komputera. Narzędzie może odzyskać pliki z dysku twardego, napędu USB lub karty pamięci, np. karty SD. Jeśli chcesz odzyskać usunięte pliki w systemie Windows 11, powinieneś wypróbować narzędzie Odzyskiwanie plików systemu Windows, zanim zainstalujesz narzędzie innej firmy.

>