5G to następna generacja szybkiego bezprzewodowego Internetu. Jest ona co najmniej dziesięciokrotnie szybsza niż 4G, a nawet szybsza niż większość ludzi korzysta w domu z przewodowego połączenia szerokopasmowego.
Choć brzmi to imponująco, nie wiadomo, co to tak naprawdę oznacza, gdy korzystamy z telefonu lub pobieramy coś na komputer w domu. O ile szybsza jest sieć 5G, jeśli chodzi o typowe zadania, takie jak pobieranie aplikacji i strumieniowe przesyłanie filmów?
Łatwo jest mówić o tym, jak 5G może zmienić świat, na przykład zapewniając zaawansowane funkcje rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, holograficzne rozmowy telefoniczne, połączone ze sobą inteligentne miasta itp. Aby jednak przekonać się, jak szybki jest w rzeczywistości, przyjrzyjmy się kilku bardziej istotnym przykładom z życia wziętym.
Prędkość 5G: czego wymagają standardy
Aby sieć można było uznać za 5G, musi ona spełniać określone zasady ustalone przez organy regulacyjne, takie jak 3GPP . Jedną z tych cech jest szybkość wysyłania i pobierania danych.
W przypadku sieci nazywanej siecią 5G istnieje minimalna szczytowa prędkość pobierania i minimalna szczytowa prędkość wysyłania, co oznacza, że każda stacja bazowa 5G musi obsługiwać prędkości co najmniej następujące:
- Szczytowa prędkość pobierania 5G: 20 Gbit/s (gigabitów na sekundę) lub 20 480 Mbit/s (megabitów na sekundę)
- Szczytowa prędkość pobierania 5G: 10 Gbit/s (gigabitów na sekundę) lub 10 240 Mbit/s (megabitów na sekundę)
Przeliczanie gigabitów na megabajty i gigabajty
Ponieważ w każdym bajcie znajduje się osiem bitów, aby przeliczyć prędkości 5G na megabajty (MB) i gigabajty (GB), należy podzielić je przez osiem. Wiele pomiarów wykonuje się w tych jednostkach, a nie w megabitach i gigabitach, dlatego ważne jest, aby rozumieć obie te jednostki.
Ta sama prędkość 5G, ale w bajtach, a nie bitach:
- Szczytowa prędkość pobierania 5G: 2,5 GB/s (gigabajtów na sekundę) lub 2560 MB/s (megabajtów na sekundę)
- Szczytowa prędkość pobierania 5G: 1,25 GB/s (gigabajtów na sekundę) lub 1280 MB/s (megabajtów na sekundę)
Wymagane minimalne opóźnienie
Sieć 5G wymaga również minimalnego opóźnienia. Opóźnienie oznacza czas między wysłaniem danych przez wieżę komórkową a odbiorem danych przez urządzenie docelowe (np. telefon).
W idealnych warunkach sieć 5G wymaga minimalnego opóźnienia wynoszącego zaledwie 4 ms, ale w przypadku niektórych form komunikacji, zwłaszcza ultra-reliable low latency communication (URLLC), może ono spaść do 1 ms.
Dla porównania, opóźnienie w sieci 4G może wynosić około 50-100 ms, czyli ponad dwukrotnie szybciej niż w starej sieci 3G!
Rzeczywista prędkość sieci 5G
Podane powyżej pomiary odzwierciedlają prędkości 5G w idealnych warunkach, praktycznie bez opóźnień i zakłóceń, i tylko wtedy, gdy urządzenie użytkownika jest jedynym urządzeniem korzystającym z danej komórki 5G.
Każda komórka 5G obsługuje co najmniej milion urządzeń na kilometr kwadratowy. Prędkości wysyłania i pobierania są równo dzielone między wszystkie urządzenia w tej samej komórce.
Innymi słowy, użytkownicy telefonów komórkowych prawdopodobnie nie doświadczą szczytowych prędkości wysyłania i pobierania danych. Jednak uzyskanie takich prędkości jest możliwe w przypadku korzystania z dedykowanego systemu stałego dostępu bezprzewodowego (FWA), w którym nie trzeba dzielić przepustowości z innymi użytkownikami.
Przykładowo, brytyjski operator komórkowy Three osiągnął kolosalną prędkość pobierania danych wynoszącą 2 Gb/s w środowisku stałego dostępu bezprzewodowego (FWA), ale oczekuje, że typowy użytkownik będzie korzystał z prędkości od 80 do 100 Mb/s.
Jak szybka jest w rzeczywistości sieć 5G? Gdybyś miał zarejestrować się już teraz, jakich prędkości internetu mógłbyś się spodziewać?
Czynniki wpływające na prędkość
Niestety, odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Rzeczywista prędkość sieci 5G zależy nie tylko od miejsca, w którym znajduje się użytkownik w momencie podłączania się do sieci, ale także od innych czynników, takich jak używany sprzęt, prędkość sieci, ilu innych użytkowników korzysta z prędkości 20+ Gb/s oraz jakie zakłócenia występują między użytkownikiem a komórką zapewniającą sieć 5G.
Na przykład w przypadku firmy Verizon, która jako jedna z pierwszych wprowadziła sieć 5G w Stanach Zjednoczonych, widzimy, że użytkownik Verizon 5G Home z FWA może uzyskać prędkość od 300 Mb/s do 1 Gb/s. Usługa szerokopasmowa 5G firmy Verizon nie tylko gwarantuje takie prędkości, ale użytkownicy zgłaszają takie same.
Co oznacza dla Ciebie szybkość sieci bezprzewodowej 5G
Jak już wspomnieliśmy, bez przykładów trudno sobie wyobrazić, co można zrobić w sieci 5G w porównaniu z siecią 4G lub innym wolniejszym połączeniem.
Rozważmy następującą sytuację: pobierasz film o rozmiarze 3 GB za pomocą sieci 5G, 4G, 4G LTE i 3G . Oto, jak długo może trwać pobieranie filmu w różnych sieciach komórkowych (przy użyciu rzeczywistych, a nie szczytowych prędkości):
- 3G: 1 godzina 8 minut
- 4G: 40 minut
- 4G LTE: 27 minut
- Gigabit LTE : 61 sekund
- 5G: 35 sekund
Należy pamiętać, że podane liczby są jedynie wartościami średnimi. Jeśli połączenie 5G osiągnęłoby przepustowość 20 Gb/s, ten sam film można by zapisać w mgnieniu oka, w ciągu zaledwie jednej sekundy.
Jak szybka jest naprawdę sieć 5G?
Oto kilka innych przykładów pokazujących, jak długo trwa pobieranie plików o różnych rozmiarach w sieci 5G z różnymi prędkościami:
- 1 Gbit/s : Dwie sekundy na pobranie 75 obrazów JPG (łącznie 300 MB)
- 5 Gbit/s : Osiem sekund na pobranie dwóch pełnych sezonów serialu „The Office” (około 5 GB) za pośrednictwem serwisu Netflix .
- 15 Gbit/s: Jedna minuta na pobranie 105 GB archiwum danych z kopii zapasowej online.
- 20 Gb/s : mniej niż dwie minuty na pobranie Avatar: Edycja specjalna (276 GB)
Oczywiście wszystkie Twoje działania w sieci działają szybciej w sieci 5G, ale przeglądanie naprawdę dużych plików, jak w powyższych przykładach, naprawdę pokazuje, jak niesamowicie szybkie mogą być działania w sieci 5G.
położyć się