Błąd 404 – co oznacza i jak go naprawić

Błąd 404 to kod stanu HTTP, który oznacza, że strona, którą próbowano otworzyć w witrynie, nie została znaleziona na serwerze.

Aby wyjaśnić, błąd 404 oznacza, że sam serwer jest dostępny, ale niestety nie ma konkretnej strony pokazującej ten błąd.

Komunikaty o błędach 404 Not Found można często znaleźć na prawie wszystkich stronach internetowych. Należy więc pamiętać, że błąd 404 może być wyświetlany w niemal każdy możliwy sposób, w zależności od tego, z jakiej witryny pochodzi.

Jak można zobaczyć błąd 404

Oto kilka popularnych sposobów wyświetlania błędu HTTP 404:

 • Błąd 404
 • 404 Nie znaleziono
 • Żądany adres URL [URL] nie został znaleziony na tym serwerze
 • HTTP 404
 • Błąd 404 nie znaleziono
 • 404 – nie znaleziono pliku lub katalogu
 • Nie znaleziono HTTP 404
 • 404 Nie znaleziono strony

Błąd 404 - co oznacza i jak go naprawić

Komunikaty o błędach 404 Not Found mogą być wyświetlane w dowolnej przeglądarce lub systemie operacyjnym. Większość błędów 404 Not Found jest wyświetlana w oknie przeglądarki internetowej, podobnie jak strony internetowe.

W przeglądarce Internet Explorer komunikat „Web page not found” (Strona nie została znaleziona) oznacza zwykle błąd HTTP 404, ale możliwy jest też błąd 400 Bad Request (Złe żądanie 400). Można sprawdzić, do którego błędu odwołuje się IE, zaznaczając 404 lub 400 na pasku tytułu.

Błędy 404 otrzymywane podczas otwierania łączy za pośrednictwem aplikacji pakietu Microsoft Office powodują wyświetlenie w witrynie internetowej komunikatu informującego, że żądany element nie może zostać znaleziony (HTTP / 1.0 404) w oprogramowaniu MS Office.

Gdy Centrum aktualizacji systemu Windows generuje błąd 404, pojawia się on w postaci kodu 0x80244019 lub komunikatu WU_E_PT_HTTP_STATUS_NOT_FOUND.

Przyczyny błędów HTTP 404

Z technicznego punktu widzenia błąd 404 jest błędem po stronie klienta, co oznacza, że błąd powstał z winy użytkownika, ponieważ wprowadził on niewłaściwy adres URL lub strona została przeniesiona bądź usunięta z witryny, a użytkownik powinien był o tym wiedzieć.

Inna możliwość to taka, że witryna przeniosła stronę lub zasób, ale zrobiła to bez przekierowania starego adresu URL na nowy. W takiej sytuacji zamiast automatycznego przekierowania na nową stronę pojawi się błąd 404.

Serwery WWW Microsoft IIS czasami podają bardziej szczegółowe informacje o przyczynie błędów 404 Not Found, dodając przyrostek liczbowy po 404, jak w przypadku błędu HTTP 404.3 – Not Found, który wskazuje na ograniczenie typu MIME.

Jak naprawić błąd 404 Not Found

 1. Ponownie spróbuj odświeżyć stronę internetową, naciskając klawisz F5 , naciskając / stukając przycisk odświeżania / przeładowywania lub próbując ponownie przejść do żądanego adresu URL z paska adresu.
 2. Błąd 404 Not Found może wystąpić z wielu powodów, choć tak naprawdę nie ma żadnego problemu, więc czasami zwykłe odświeżenie strony często powoduje załadowanie strony, której szukasz.
 3. Sprawdź, czy w adresie URL nie ma błędów. Często błąd 404 Not Found jest spowodowany nieprawidłowym adresem URL lub łączem albo wskazuje na nieprawidłowy adres URL.
 4. Przejdź po jednym poziomie katalogu w adresie URL, aż znajdziesz działające łącze:
  Na przykład, jeśli na stronie www.web.com/a/b/c.htm wystąpił błąd 404 Not Found, przejdź do strony www.web.com/a/b/. Jeśli nic tu nie ma (lub występuje błąd), przejdź na stronę www.web.com/a/. Powinno to doprowadzić Cię do poszukiwanego produktu lub przynajmniej potwierdzić, że nie jest on już dostępny.
 5. Wyszukaj stronę w popularnej wyszukiwarce. Możliwe, że po prostu masz zły adres URL. W takim przypadku szybkie wyszukiwanie w Google lub Bing doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz.
 6. Jeśli znajdziesz stronę, na której byłeś, zaktualizuj zakładkę lub ulubione strony, aby uniknąć błędów HTTP 404 w przyszłości.
 7. Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, jeśli masz jakiekolwiek przesłanki, że komunikat 404 Not Found może dotyczyć właśnie Ciebie. Na przykład, jeśli można uzyskać dostęp do adresu URL z telefonu, ale nie z tabletu, pomocne może być wyczyszczenie pamięci podręcznej w przeglądarce tabletu.
 8. Można również rozważyć wyczyszczenie plików cookie przeglądarki, a przynajmniej plików związanych z daną witryną, jeśli wyczyszczenie pamięci podręcznej nie działa.
 9. Zmień serwery DNS używane przez komputer, ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy cała witryna wyświetla błąd 404, zwłaszcza jeśli witryna jest dostępna dla osób korzystających z innych sieci (np. sieci komórkowej lub znajomych w innym mieście).
 10. Komunikaty 404 w całej witrynie nie są szczególnie częste, chyba że dostawca usług internetowych lub rząd filtruje/ocenia witryny. Niezależnie od przyczyny, jeśli tak się stanie, należy spróbować użyć innego zestawu serwerów DNS. Zobacz naszą listę publicznych serwerów DNS, aby zapoznać się z alternatywnymi rozwiązaniami i instrukcjami w tym zakresie.
 11. Skontaktuj się bezpośrednio z witryną. Jeśli strona, którą obserwujesz, została usunięta, błąd 404 jest uzasadniony i powinni oni być w stanie Cię o tym poinformować. Jeśli strona została przeniesiona i zamiast przekierowywać odwiedzających na nową stronę, generuje komunikat 404, z pewnością ucieszy się na wiadomość od Ciebie, aby móc to naprawić.
 12. Wreszcie, jeśli nic nie działa, należy poczekać. Nie, nie jest to przyjemne, ale może to być jedyny sposób postępowania, zwłaszcza jeśli jesteś pewien, że błąd 404 nie powinien się pojawić (tzn. strona naprawdę powinna znajdować się pod adresem URL, który podałeś, a inni mają ten sam problem). i uważają to za równie dziwne).

Błędy podobne do błędu 404

Niektóre inne komunikaty o błędach po stronie klienta związane z błędem 404 Not Found to 400 Bad Request , 401 Unauthorized , 403 Forbidden i 408 Request Timeout.

Istnieje również kilka kodów stanu HTTP po stronie serwera, takich jak popularny kod 500 Internal Server Error. Możesz je wszystkie zobaczyć na naszej liście błędów kodu stanu HTTP.

 

 • >