Co to jest Starlink?

Internet satelitarny Elona Muska – wyjaśnienie:

  • Starlink to firma zajmująca się internetem satelitarnym, której właścicielem jest Elon Musk, założyciel firmy lotniczej SpaceX.
  • Priorytetem firmy jest dostarczenie szybkiego Internetu do obszarów wiejskich, które obecnie go nie posiadają.
  • Cena usługi internetowej w wersji beta to 499 dolarów za sprzęt z góry i 99 dolarów za usługę internetową miesięcznie.

Elon Musk jest znany z innowacji technologicznych w swoich firmach, Tesla i SpaceX. Ale jego najnowszy projekt jest dla wielu osób bliższy domu: zapewnienie dostępu do szybkiego Internetu ludziom na obszarach wiejskich, którzy obecnie nie mają do niego dostępu. Musk realizuje ten cel za pośrednictwem Starlink, firmy zajmującej się internetem satelitarnym w ramach SpaceX.

Co to jest Starlink?

Co trzeba wiedzieć o Starlink?

W 2002 r. Elon Musk założył firmę SpaceX, aby zrewolucjonizować technologię kosmiczną i obniżyć koszty transportu kosmicznego. W 2020 r. firma rozszerzyła swoje działania o świadczenie usług satelitarnego dostępu do Internetu.

Według firmy Starlink, jej główną misją i pierwszym celem jest dostarczenie szybkiego Internetu do ludzi, którzy obecnie nie mają do niego dostępu, czyli przede wszystkim do domów na obszarach wiejskich. Pod koniec 2020 roku Federalna Komisja Łączności przyznała firmie SpaceX ponad 885 milionów dolarów na sfinansowanie jej wysiłków w celu zwiększenia dostępności szybkiego Internetu.

Firma SpaceX była jedną z wielu firm, którym przyznano grant, a FCC przydzieliła jej około 643 000 lokalizacji w 35 stanach, do których ma doprowadzić szybki internet.

Co to jest Starlink?

Usługa internetowa Starlink firmy SpaceX będzie dostępna nie tylko dla klientów z terenów wiejskich. Firma jest obecnie w fazie beta – nazywa ją „Better Than Nothing Beta” – co oznacza, że tylko niektóre osoby mają do niej dostęp. Firma szybko się rozwija i przyjmuje zamówienia wstępne od osób, które chciałyby się zapisać, gdy usługa będzie dostępna w ich okolicy.

Ponieważ usługa jest w fazie beta, można się spodziewać, że z czasem będzie się zmieniać i udoskonalać. Pod koniec lutego Musk poinformował w swoim tweecie, że firma testuje ulepszenia systemu, a klienci mogą czasami zobaczyć znacznie większe prędkości pobierania.

Jak działa system Starlink?

Starlink to usługa Internetu satelitarnego, która wykorzystuje satelitę do przesyłania sygnału do domu. Najpierw dostawca usług internetowych pobiera sygnał internetowy za pomocą światłowodu z satelitów w przestrzeni kosmicznej. Następnie sygnał jest przesyłany do centralnego miejsca zwanego centrum operacyjnym sieci.

Na koniec firma internetowa przesyła sygnał internetowy do poszczególnych klientów. W przypadku firmy oferującej internet satelitarny, takiej jak Starlink, klienci odbierają go za pomocą indywidualnych anten satelitarnych.

Co to jest Starlink?

Firma SpaceX wystrzeliła w kosmos już ponad 1000 satelitów. Według firmy Starlink satelity znajdują się bliżej Ziemi, co zmniejsza opóźnienia (czas potrzebny na przesłanie sygnału).

Jakie prędkości internetowe oferuje Starlink?

Według strony internetowej Starlink, klienci w wersji beta mogą spodziewać się prędkości od 50 do 150 Mbps. Oczekuje się, że prędkości te będą rosły w miarę udoskonalania systemu.

Ale prawdziwe pytanie brzmi: jak te prędkości wypadają w porównaniu z innymi dostawcami internetu?

Na początek, 150 Mb/s jest znacznie wolniejsze niż prędkości do 1000, które oferuje wielu innych dostawców internetu. Starlink jest jednak firmą oferującą internet satelitarny, a ten rodzaj internetu jest często wolniejszy niż światłowody. W porównaniu z innymi dostawcami internetu satelitarnego, takimi jak HughesNet i Viasat, prędkość 150 Mb/s jest dość duża.

Kolejną dobrą wiadomością dla klientów Starlink jest to, że obecnie nie ma limitów danych, co oznacza, że klienci otrzymują takie same prędkości bez względu na ilość zużytych danych.

Ile kosztuje Starlink?

Cena usługi Starlink w wersji beta wynosi 99 USD miesięcznie. Trzeba też zapłacić 499 dolarów za zestaw Starlink Kit, który zawiera cały niezbędny sprzęt, taki jak mała antena satelitarna, router, zasilacz i statyw montażowy.

Należy pamiętać, że podane ceny są cenami dla klientów w fazie beta. Ceny mogą ulec zmianie, gdy usługa stanie się bardziej dostępna.

Czy warto kupić Starlink?

Jeśli wszystko, czym według SpaceX będzie Starlink, jest prawdą, to być może. Cena 99 dolarów miesięcznie jest wygórowana jak na prędkość od 50 do 150 Mbps. W kontekście, że jest to szybciej niż obecnych dostawców Internetu satelitarnego, ale nie tak szybko, jak najlepszych dostawców szybkiego Internetu, które mogą osiągnąć co najmniej 940 Mbps.

Biorąc jednak pod uwagę, że usługi internetowe na obszarach wiejskich są notorycznie powolne lub całkowicie niedostępne, Starlink zaspokaja niezaspokojoną potrzebę podłączenia wiejskich domów do szybkiego Internetu. Co więcej, informacje Muska o tym, że po wprowadzeniu ulepszeń w systemie będą dostępne większe prędkości pobierania danych, oznaczają, że Starlink może być kolejnym gorącym dostawcą usług internetowych.

  • >