Jak zmienić hasło na routerze

Jeśli nigdy nie zwracałeś uwagi na swój router, możesz się zastanawiać, dlaczego w ogóle musisz nauczyć się zmieniać ustawienia routera. W końcu, jeśli do tej pory działało dobrze, po co ryzykować? Mieliśmy już artykuł o zmianie hasła na routerze TP-Link i postanowiłem napisać prostszy i bardziej zrozumiały artykuł o tym, jak zmienić hasło w dowolnym modelu i marce routera.

Dlaczego muszę zmieniać ustawienia routera?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ masz wiele korzyści i nic do stracenia. Tak jak fizyczne uszkodzenie komputera przez kliknięcie niewłaściwego łącza lub zmiana jego ustawień jest prawie niemożliwe, tak nowoczesne routery są projektowane z myślą o ochronie przed błędami.

Prawdopodobnie najgorszą rzeczą, która może się zdarzyć, jest zmiana ustawień routera bezprzewodowego w sposób, który ułatwia innym kradzież danych osobowych. Jednak znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że nauczysz się zmieniać ustawienia routera bezprzewodowego, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo danych osobowych.

Wiedza o tym, jak zmienić ustawienia routera, pozwala również w pełni wykorzystać niektóre z bardziej zaawansowanych funkcji routera, o których wielu możesz nawet nie wiedzieć. Nie martw się: nawet jeśli uważasz się za nowicjusza w komputerach, ten artykuł szybko pokaże, jak zmienić ustawienia routera.

Jak uzyskać dostęp do routera

Aby bawić się ustawieniami routera, musisz się nauczyć, jak uzyskać do niego dostęp jako administrator. Jeśli jesteś w tej samej sieci co router (tj. Jesteś połączony z routerem za pomocą kabla Ethernet lub połączony z siecią bezprzewodową utworzoną przez router), możesz najpierw wypróbować prostą metodę:

 1. Otwórz swoją ulubioną przeglądarkę internetową.
 2. Wprowadź kolejno następujące adresy IP w pasku adresu: 192.168.0.1, 192.168.1.1, 192.168.2.1, 10.0.1.1, 10.0.0.1, 10.10.1.1.

Jeśli widzisz okno logowania lub stronę powitalną, masz szczęście i możesz przejść do następnego rozdziału tego artykułu. Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do routera przy użyciu żadnego z adresów IP wymienionych powyżej, wypróbuj następującą metodę:

 1. Kliknij logo Windows znajdujące się po lewej stronie paska zadań.
 2. Kliknij ikonę ustawień.
 3. Wybierz Sieć i Internet.
 4. Kliknij opcję Wyświetl właściwości sieci.
 5. Przewiń w dół i znajdź „Brama domyślna”.
 6. Liczba obok niego to adres IP routera.
 7. Wpisz adres w pasku adresu swojej ulubionej przeglądarki internetowej.
 8. Jeśli zobaczysz okno logowania lub stronę powitalną, pomyślnie uzyskałeś dostęp do routera.

Następnym krokiem jest zalogowanie się jako administrator. Jeśli nie zmieniłeś hasła administratora routera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że „admin” będzie działać. Jeśli nie, spójrz na naklejkę informacyjną na spodzie lub z tyłu routera. Producenci routerów czasami drukują na nim domyślną nazwę użytkownika i hasło.

Jeśli nadal nie możesz uzyskać dostępu do routera, zalecamy długie naciśnięcie przycisku resetowania z tyłu routera i ponowienie próby.

Jak zmienić dane logowania do routera
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po uzyskaniu dostępu do routera, jest zmiana domyślnego hasła na bezpieczniejsze. Jeśli pozostawisz domyślne hasło bez zmian, ktoś inny może po prostu podejść do routera i zepsuć jego ustawienia. Taka osoba może na przykład wyłączyć zabezpieczenia sieci bezprzewodowej i przejąć Twoje dane osobowe, nawet jeśli o tym nie wiesz.

Jak zmienić hasło routera

 1. Wprowadź adres IP routera do swojej ulubionej przeglądarki internetowej.
 2. Zaloguj się, używając domyślnej nazwy użytkownika i hasła (zwykle jest to admin).
 3. Przejdź do ustawień.
 4. Wybierz Zmień hasło routera lub podobne.
 5. Wpisz nowe hasło.
 6. Zapisz nowe ustawienia.

Pamiętaj, że silne hasło ma co najmniej osiem znaków i składa się z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych.

Jak zmienić adres IP routera

Zanim wyjaśnimy, jak zmienić adres IP routera, chcemy wyjaśnić różnicę między publicznym a lokalnym adresem IP.

Jak sama nazwa wskazuje, publiczny adres IP to adres, który komputery i serwery spoza sieci widzą, gdy się z nimi łączysz. Na naszej stronie możesz znaleźć swoje IP, aby sprawdzić poprawność połączenia.

Twój publiczny adres IP jest przydzielany przez dostawcę usług internetowych i zazwyczaj nie masz nad nim kontroli. Niektórzy dostawcy usług internetowych dostarczają swoim klientom statyczne adresy IP, ale istnieje prawdopodobieństwo, że masz dynamiczny adres IP, który zmienia się od czasu do czasu samodzielnie lub na żądanie.

Z drugiej strony, twój lokalny adres IP to adres przypisany do routera i wszystkich innych urządzeń za nim, i możesz go zmienić według własnego uznania. Oto jak to zrobić na routerach D-Link, a routery innych producentów nie różnią się zbytnio.

 1. Wprowadź adres IP routera do swojej ulubionej przeglądarki internetowej.
 2. Zaloguj się, używając domyślnej nazwy użytkownika i hasła.
 3. Kliknij Konfiguruj.
 4. Wybierz Ustawienia sieciowe.
 5. Wprowadź nowy adres IP routera w sekcji Ustawienia routera.
 6. Kliknij Save Setting.

Po zmianie adresu IP routera nie możesz już uzyskać do niego dostępu przy użyciu starego adresu. Należy o tym pamiętać, ponieważ następnym razem, gdy zdecydujesz się zmienić ustawienia routera, może to być mylące.

Jak zmienić swój identyfikator SSID

SSID (Service Set Identifier) ​​to po prostu wymyślne określenie nazwy sieci. Jak zapewne wiesz, wszystkie sieci Wi-Fi są jednoznacznie identyfikowane za pomocą sekwencji znaków. Jeśli nigdy wcześniej nie zmieniałeś ustawień routera bezprzewodowego, prawdopodobnie Twoja sieć Wi-Fi ma bardzo ogólną nazwę. Aby zmienić go na coś bardziej zapadającego w pamięć, musisz wykonać kilka kroków:

 1. Wprowadź adres IP routera do swojej ulubionej przeglądarki internetowej.
 2. Zaloguj się, używając domyślnej nazwy użytkownika i hasła.
 3. Kliknij Konfiguruj.
 4. Wybierz opcję Ustawienia sieci bezprzewodowej.
 5. Wprowadź nowy identyfikator SSID.
 6. Zapisz nowe ustawienia i zaczekaj na ponowne uruchomienie routera.

Wybierając nazwę sieci Wi-Fi, unikaj wszystkiego, co mogłoby zostać zinterpretowane jako obraźliwe. Zalecamy również, aby nie próbować sprawiać wrażenia, że ​​Twoja sieć jest publicznym hotspotem. Używanie fikcyjnej nazwy dla sieci Wi-Fi tak naprawdę nie wpływa na Twoją prywatność ani bezpieczeństwo, ale może znacznie spowolnić szybkość przesyłania i pobierania.

Jak skonfigurować Multi-SSID i Wi-Fi dla gości

Wiele nowoczesnych routerów bezprzewodowych może jednocześnie transmitować wiele punktów dostępu. Zwykle jeden punkt dostępu służy do łączenia znanych urządzeń z siecią, a dla gości tworzony jest całkowicie oddzielny punkt dostępu. Główną korzyścią jest to, że nie musisz udostępniać swojego głównego hasła Wi-Fi nieznajomym w nadziei, że nigdzie go nie opublikują.

Aby utworzyć gościnną sieć Wi-Fi z routerem Netgear, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. W przypadku routerów innych producentów proces powinien być bardzo podobny.

 1. Wprowadź adres IP routera do swojej ulubionej przeglądarki internetowej.
 2. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło routera.
 3. Wybierz sieć dla gości.
 4. Upewnij się, że pole wyboru Włącz rozgłaszanie SSID jest zaznaczone.
 5. Podaj nazwę sieci gości.
 6. Wybierz opcję zabezpieczeń.
 7. Kliknij przycisk Zastosuj, aby zapisać ustawienia.

Jak zmienić kanał i zasięg sieci bezprzewodowej

Routery bezprzewodowe obsługują różne standardy 802.11, które zapewniają kilka różnych pasm częstotliwości radiowych, zwanych także pasmami, do użytku w komunikacji Wi-Fi, przy czym każde pasmo jest podzielone na wiele kanałów.

Jeśli masz nowszy router, prawdopodobnie obsługuje on pasma 2,4 GHz i 5 GHz. Ponieważ pasmo 5 GHz jest mniej powszechne niż pasmo 2,4 GHz, jest zwykle mniej zatłoczone, co czyni go doskonałym wyborem dla gęsto zaludnionych obszarów miejskich, w których sieci Wi-Fi są liczne.

Jeśli chodzi o wybór najbardziej odpowiedniego kanału Wi-Fi, analizator sieci, taki jak NetSpot, może dostarczyć informacji potrzebnych do podjęcia świadomej decyzji.

 1. Pobierz i zainstaluj NetSpot .
 2. Uruchom aplikację i aktywuj tryb Discover.
 3. Poczekaj chwilę, aż NetSpot zbierze informacje o okolicznych sieciach Wi-Fi i zaprezentuje dane bezprzewodowe w interaktywnej tabeli.

Jak skonfigurować kontrolę rodzicielską

Kontrola rodzicielska to funkcje, które pomagają zmniejszyć ryzyko, że Twoje dziecko zobaczy nieodpowiednie treści w Internecie. Kontrole te można podzielić na dwie szerokie kategorie: filtrowanie i monitorowanie. Korzystając z filtrowania, możesz ograniczyć dostęp do treści nieodpowiednich dla wieku i ustawić limity czasu użytkowania. Monitorowanie pozwala dokładnie zobaczyć, co Twoje dziecko robi w Internecie, więc możesz interweniować na czas, jeśli uważasz, że może być w niebezpieczeństwie.

Kontrola rodzicielska znajduje się zwykle w ustawieniach routera, ale może też mieć własną kategorię. Ponieważ dzieci dołożą wszelkich starań, aby ominąć wszelkie wprowadzone przez Ciebie ograniczenia dotyczące treści, aby je chronić, zdecydowanie zaleca się ustawienie kodu PIN Kontroli rodzicielskiej.

Jak aktywować zdalne sterowanie routerem

Jeśli twój router ma zdalną kontrolę dostępu, jest to bardzo wygodne. Nie musisz nawet być w domu, aby śledzić jego aktywność. Dzięki funkcji zdalnego sterowania możesz sterować nim z dowolnego miejsca za pomocą smartfona lub komputera.

Aby uzyskać dostęp do routera z sieci zewnętrznej:

 1. Zaloguj się do panelu administratora routera.
 2. Przejdź do ustawień i znajdź Zdalne zarządzanie.
 3. Włącz zdalne sterowanie i zapisz ustawienia.

Przyczyną domyślnego wyłączenia zdalnego zarządzania jest to, że stwarza zagrożenie bezpieczeństwa. Hakerzy mogą próbować złamać hasło routera i użyć pilota do złamania zabezpieczeń. Dlatego zalecamy wyłączenie pilota, jeśli wiesz, że nie będziesz go używać przez jakiś czas.

Jak dowiedzieć się, kto jest podłączony do mojego routera

Czy zauważyłeś, że prędkość Twojego internetu zmienia się w górę iw dół niezależnie od Twojej aktywności? Istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś inny oprócz Ciebie jest podłączony do Twojego routera i kradnie Twoje łącze. Aby dowiedzieć się, czy tak jest naprawdę, musisz przejść do panelu administracyjnego routera:

 1. Znajdź adres IP swojego routera.
 2. Wprowadź ten adres IP w oknie przeglądarki.
 3. Zaloguj się jako administrator.
 4. Poszukaj opcji o nazwie „Moja sieć” lub „Podłączone urządzenia” lub podobnej.
 5. Jeśli zobaczysz urządzenie, które nie powinno być podłączone do routera, odłącz je i zablokuj jego adres MAC.

Wynik

Routery to złożone urządzenia z wieloma różnymi ustawieniami, które można dostosować do własnych upodobań. W tym artykule wyjaśniliśmy, jak uzyskać dostęp do routera i zmienić jego ustawienia, w tym ustawienia routera bezprzewodowego. Oczywiście nie można powiedzieć o wszystkich ustawieniach routera, ale najważniejsze z nich są omówione w tym artykule.

 

 • >