Rodzaje adresów IP

Istnieją różne kategorie adresów IP, a każda kategoria ma inne rodzaje.

Adresy IP klientów

Każda osoba lub firma posiadająca plan usług internetowych posiada dwa rodzaje adresów IP: prywatne i publiczne. Terminy prywatny i publiczny odnoszą się do lokalizacji sieci: prywatny adres IP jest używany wewnątrz sieci, a publiczny adres IP jest używany poza siecią.

Rodzaje adresów IP

Prywatne adresy IP

Każde urządzenie, które łączy się z Twoją siecią internetową ma prywatny adres IP. Mogą to być komputery, smartfony, tablety oraz wszelkie urządzenia obsługujące Bluetooth, takie jak głośniki, drukarki, smart TV. Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy rośnie liczba prywatnych adresów IP w sieci domowej. Router musi zidentyfikować każde z tych urządzeń, a wiele urządzeń musi również zidentyfikować siebie nawzajem. Router generuje więc prywatne adresy IP, które są unikalnymi identyfikatorami każdego urządzenia i pozwalają na ich wyróżnienie w sieci.

Publiczne adresy IP

Publiczny adres IP to podstawowy adres związany z całą siecią. Każde podłączone urządzenie ma swój własny adres IP, ale są one również zawarte w głównym adresie IP sieci. Jak opisano powyżej, publiczny adres IP jest dostarczany do routera przez dostawcę usług internetowych. Dostawcy usług internetowych mają zazwyczaj dużą pulę adresów IP, które przydzielają klientom. Publiczny adres IP to adres, którego urządzenia spoza sieci internetowej będą używać do rozpoznania tej sieci.

Publiczne adresy IP

Publiczne adresy IP są dwóch rodzajów: dynamiczne i statyczne.

Dynamiczne adresy IP

Dynamiczne adresy IP zmieniają się automatycznie i regularnie. Dostawcy usług internetowych kupują dużą pulę adresów IP i automatycznie przydzielają je swoim klientom. Okresowo zmieniają przydzielone adresy IP i odkładają stare adresy IP z powrotem do puli, aby inni klienci mogli z nich korzystać. Uzasadnieniem takiego podejścia jest oszczędność pieniędzy dla dostawcy usług internetowych. Dzięki automatyzacji regularnej zmiany adresów IP nie muszą podejmować żadnych działań w celu przywrócenia adresu IP klienta, np. w przypadku jego przeprowadzki. Istnieją również korzyści związane z bezpieczeństwem, ponieważ zmiana adresu IP utrudnia intruzom kompromitację interfejsu sieciowego.

Statyczne adresy IP

W przeciwieństwie do dynamicznych adresów IP, statyczne adresy IP pozostają niezmienne. Gdy sieć przydzieli adres IP, pozostaje on niezmienny. Większość osób i organizacji nie potrzebuje statycznych adresów IP, ale organizacje planujące hostowanie własnych serwerów muszą mieć statyczny adres IP. Dzieje się tak, ponieważ statyczny adres IP zapewnia, że strony internetowe i adresy e-mail związane z nim mają stałe adresy IP. Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz, aby inne urządzenia mogły je znaleźć w Internecie.

Doprowadziło to do klasyfikacji typów adresów IP stron internetowych.

Dwa rodzaje adresów IP stron internetowych

Dla właścicieli stron internetowych korzystających z pakietu hostingowego (co jest wspólne dla większości stron internetowych), a nie z własnego serwera, istnieją dwa rodzaje adresów IP stron internetowych: współdzielone i dedykowane.

Współdzielone adresy IP

Strony internetowe korzystające ze wspólnych planów hostingowych od dostawców usług hostingowych są zazwyczaj jedną z wielu stron internetowych hostowanych na tym samym serwerze. Są to zazwyczaj strony osób prywatnych lub małych i średnich firm, o ograniczonym ruchu, liczbie stron itp. Strony te mają wspólne adresy IP.

Dedykowane adresy IP

Niektóre plany hostingowe oferują możliwość zakupu dedykowanego adresu IP (lub adresów). Może to ułatwić uzyskanie certyfikatu SSL i pozwala na korzystanie z własnego serwera FTP (File Transfer Protocol). Ułatwia również udostępnianie i przesyłanie plików w ramach organizacji oraz umożliwia anonimowy dostęp do FTP. Dedykowany adres IP umożliwia również dostęp do strony internetowej z wykorzystaniem wyłącznie adresu IP, a nie nazwy domeny. Jest to przydatne, jeśli chcesz go stworzyć i przetestować przed rejestracją domeny.

Jak przeprowadzane są poszukiwania IP

Najprostszym sposobem na poznanie publicznego adresu IP routera jest wyszukiwanie w Google pod hasłem „Jaki jest mój adres IP? Odpowiedź pojawi się w Google na górze strony.

Inne strony internetowe pokażą Ci te same informacje: widzą publiczny adres IP, ponieważ podczas odwiedzania strony internetowej router wykonuje zapytanie i dlatego ujawnia te informacje. Strony takie jak WhatIsMyIP.com i IPLocation pokazują nazwę i miasto dostawcy usług internetowych.

Zazwyczaj za pomocą tej metody można poznać tylko przybliżoną lokalizację dostawcy usług internetowych, a nie rzeczywistą lokalizację urządzenia. Podczas korzystania z tej metody należy również wylogować się z VPN. Aby poznać rzeczywisty adres lokalizacji urządzenia z publicznego adresu IP, zwykle konieczne jest dostarczenie nakazu przeszukania do dostawcy usług internetowych.

Ustalenie prywatnego adresu IP zależy od platformy:

Online: Mój adres ip

Windows:

  • Użyj linii poleceń.
  • W oknie wyszukiwania systemu Windows wpisz cmd (bez cudzysłowów).
  • W wyświetlonym oknie wpisz ipconfig (bez cudzysłowów), aby wyświetlić informacje o adresie IP.

Mac:

  • Przejdź do Ustawień systemowych.
  • Wybierz opcję Sieć, a zostaną wyświetlone wymagane informacje.

iPhone:

  • Przejdź do ustawień.
  • Wybierz Wi-Fi i kliknij ikonę „i” w kółku obok nazwy używanej sieci. Adres IP zostanie wyświetlony na karcie DHCP.

Aby sprawdzić adresy IP innych urządzeń w sieci, przejdź do swojego routera. Sposób dostępu do routera zależy od jego marki i używanego oprogramowania. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś być w stanie wpisać adres IP bramy routera w przeglądarce internetowej będąc w tej samej sieci, aby uzyskać do niej dostęp. Stamtąd należy przejść do „Connected Devices”, gdzie pojawi się lista wszystkich urządzeń aktualnie lub ostatnio podłączonych do sieci, wraz z ich adresami IP.

>