Konfiguracja routera Wi-Fi TP-LINK TL-WR940N i TL-WR941ND

W tym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi łączenia i konfigurowania dwóch doskonałych modeli routerów firmy TP-LINK. Ten model to TL-WR940N i TL-WR941ND. Nie widzę powodu, aby pisać osobny artykuł dla każdego modelu, ponieważ TL-WR941ND i TL-WR940N są praktycznie takie same w wyglądzie i złączach. Mają też te same panele sterowania. Jedyna różnica polega na tym, że router TL-WR940N nie ma wyjmowanych anten i najprawdopodobniej występuje różnica sprzętowa. Nie jest to dla nas bardzo ważne.

Konfiguracja routera Wi-Fi TP-LINK TL-WR940N i TL-WR941ND

Nawiasem mówiąc, niedawno pojawił się zaktualizowany model routera w czarnej obudowie. Nie ma znaczenia, jaki masz model, możesz go dostosować, postępując zgodnie z tymi instrukcjami. Postaram się wszystko opisać w jak najbardziej szczegółowy i zrozumiały sposób. Skonfigurujemy to za pomocą panelu sterowania. Dlatego możesz zostawić dysk, który najprawdopodobniej znalazłeś w zestawie. To nam się nie przyda. Ma tylko narzędzie konfiguracyjne i instrukcję. Możesz spróbować skonfigurować router za pomocą narzędzi, ale radziłbym to zrobić przez interfejs WEB.

Kilka wskazówek przed konfiguracją:

Polecam podłączenie routera do komputera lub laptopa za pomocą kabla sieciowego, który znajdziesz w zestawie. Tylko do personalizacji. Lepiej jest przeprowadzić strojenie kablem. Po skonfigurowaniu będziesz mógł odłączyć kabel sieciowy.

Jak podłączyć TL-WR940N / TL-WR941ND?

Najpierw musimy wszystko połączyć.

Podłącz anteny (jeśli są wyjmowane).

Podłącz kabel zasilający do routera i podłącz go do gniazdka elektrycznego.

Podłącz dostarczony kabel sieciowy do jednego z żółtych złączy. Podłącz drugi koniec kabla do komputera do złącza sieciowego. Jeśli będziesz konfigurować przez Wi-Fi, podłącz laptopa do otwartej sieci, która domyślnie nosi nazwę mniej więcej taką: „TP-LINK_37DE50”. Możesz wyłączyć zasilanie routera, jeśli sieć zostanie utracona, to Twoja.

Konfiguracja routera Wi-Fi TP-LINK TL-WR940N i TL-WR941ND

Konfiguracja TP-LINK TL-WR940N (TL-WR941ND)

Otwórz dowolną przeglądarkę na komputerze (do którego podłączyłeś nasz TP-LINK TL-WR940N lub 941ND). Opera, Chrome, Internet Explorer – to nie ma znaczenia.

W pasku adresu przeglądarki wpisz adres http://192.168.1.1 i przejdź do niego.

W zaktualizowanej wersji (która jest w kolorze czarnym), aby uzyskać dostęp do ustawień, użyj adresu tplinkwifi.net lub 192.168.0.1.

Powinna pojawić się prośba o login i hasło. Domyślnie są to admin i admin (możesz zobaczyć tę informację na naklejce na spodzie routera).

Wejdź do nich i wejdź do panelu kontrolnego. Lub zobacz szczegółowe instrukcje dotyczące wprowadzania ustawień w Tp-Link.

Panel sterowania routera TP-LINK powinien się otworzyć.

Zalecamy sprawdzenie oprogramowania sprzętowego, na którym działa router, przed konfiguracją. A jeśli jest nowy, sflashuj router. Przeczytaj ten artykuł, jak znaleźć i pobrać oprogramowanie dla TP-LINK. Instrukcje dotyczące oprogramowania układowego znajdują się tutaj. Jeśli nie chcesz aktualizować oprogramowania, przeprowadź konfigurację zgodnie z instrukcjami.

Konfiguracja WAN

To najważniejszy krok konfiguracji. Musimy skonfigurować router, aby mógł łączyć się z dostawcą i dystrybuować Internet do twoich urządzeń. Jeśli wskażemy nieprawidłowe ustawienia na zakładce WAN, wówczas Internet przez router nie będzie działał.

Twoje urządzenia będą po prostu łączyć się z siecią Wi-Fi z TL-WR940N lub TL-WR941ND, ale Internet nie będzie działał. Dlatego wszystko tutaj należy zrobić bardzo ostrożnie.

Najważniejsze jest to, że musisz dowiedzieć się, z jakiej technologii połączeń korzysta Twój dostawca Internetu. Najprawdopodobniej są to: dynamiczny adres IP, statyczny adres IP, PPPoE, L2TP, PPTP itp. Ponadto musisz sprawdzić, czy dostawca łączy się z Internetem za pomocą adresu MAC.
Wszystkie te informacje możesz znaleźć u wsparcia swojego dostawcy Internetu, na jego stronie internetowej lub w umowie, którą powinieneś otrzymać przy połączeniu.

Sklonuj adres MAC na TL-WR940N / TL-WR941ND

W zakładce Network – MAC Clone kliknij przycisk Clone MAC Address. Konieczne jest, aby router był podłączony dokładnie do komputera, którego adres MAC jest wskazany przez dostawcę.

Konfiguracja routera Wi-Fi TP-LINK TL-WR940N i TL-WR941ND

Przejdź do zakładki Sieć – WAN i obok pozycji Typ połączenia WAN wybierz technologię połączenia używaną przez Twojego dostawcę.

Dynamiczne IP

Jeśli Twój dostawca usług internetowych korzysta z technologii połączenia dynamicznego IP (najprawdopodobniej jest to bardzo popularna technologia), wybierz opcję „Dynamiczny adres IP”, a Internet powinien działać od razu. Ale lepiej zapisać wszystko, klikając przycisk Zapisz i ponownie uruchom router.

Konfiguracja routera Wi-Fi TP-LINK TL-WR940N i TL-WR941ND

Jeśli poprawnie określisz typ połączenia, Internet powinien działać natychmiast. Zapisz ustawienia i uruchom ponownie router. Możesz uruchomić ponownie z panelu sterowania Narzędzia systemowe – Uruchom ponownie, przycisk Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu Internet na komputerze powinien już działać.

W pobliżu ikony sieci żółty trójkąt powinien już zniknąć, a stan połączenia powinien mieć wartość „Dostęp do Internetu”. Jeśli Internet przez TL-WR941ND nadal nie działa, sprawdź ustawienia na karcie WAN, najprawdopodobniej popełniłeś tam błąd. Sprawdź, czy adres MAC został poprawnie sklonowany (jeśli to konieczne).

Jeśli wcześniej uruchomiłeś połączenie (połączenie o dużej szybkości) na swoim komputerze, możesz je usunąć.

2 komentarze do wpisu „Konfiguracja routera Wi-Fi TP-LINK TL-WR940N i TL-WR941ND”

Możliwość komentowania jest wyłączona.