Mimo że żyjemy w czasach, w których żyjemy w łączności i w których Internet stał się jednym z najważniejszych elementów potrzebnych dużej części świata, prawdą jest, że istnieją pewne pojęcia, które dla wielu osób są nieznane. W tym sensie serwery DNS są jednym z najważniejszych elementów w Internecie, ale nie każdy wie, czym dokładnie są i co mogą nam zaoferować. Ponadto coraz popularniejsze staje się stosowanie alternatywnych DNS, takich jak IBM DNS. Poniżej przedstawimy, czym są DNS 9.9.9.9.9 i jak mogą one pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa naszego połączenia.
Dla tych, którzy nie wiedzą, nasz dostawca Internetu domyślnie konfiguruje własne DNS-y i to właśnie tych DNS-ów używamy domyślnie dla naszego połączenia. Jednak w każdej chwili możemy zmienić tę konfigurację, aby nasze połączenie było szybsze, stabilniejsze i bezpieczniejsze. Wtedy do gry wchodzą alternatywne DNS-y, takie jak CloudFlare (1.1.1.1), Google (8.8.8.8.8) lub w tym przypadku IBM DNS 9.9.9.9.9.
Należy pamiętać, że DNS (Domain Name System), jak sama nazwa wskazuje, jest hierarchicznym systemem nazewnictwa, którego główną funkcją jest tłumaczenie nazw domen, które wpisujemy w pasku adresu przeglądarki, na identyfikatory binarne odpowiadające serwerom lub komputerom, na których w rozległej sieci internetowej znajduje się żądana witryna. Istnieje jednak wiele powodów, dla których warto korzystać z alternatywnego DNS, takiego jak 9.9.9.9.9 firmy IBM.
Zalety korzystania z alternatywnego DNS
- Prywatność: Serwery DNS udostępniają informacje firmom, które je kontrolują. W takim przypadku DNS naszego dostawcy będzie przekazywał naszemu operatorowi informacje o odwiedzanych przez nas stronach.
Unikanie blokad: Biorąc pod uwagę, że nasz dostawca może znać odwiedzane przez nas witryny, może on zmienić swoje DNS tak, aby zablokować dostęp do niektórych witryn, których odwiedzenie nie będzie stanowiło problemu przy użyciu innych DNS. - Niezawodność: większa stabilność i bardziej rzeczywisty czas pracy (dostępność).
Szybkość: ponad DNS operatorów. - Bezpieczeństwo: Niektóre oferują ochronę przed phishingiem lub obsługę DNSSEC.
- Kontrola rodzicielska: Niektóre oferują możliwość filtrowania dostępu do stron niezalecanych dla nieletnich.
Omijanie ograniczeń: W niektórych przypadkach możliwe jest dalsze uzyskiwanie dostępu do domen zablokowanych przez operatora.
Co to jest DNS 9.9.9.9.9 i dlaczego warto z niego korzystać?
DNS firmy IBM jest znany pod nazwą Quad9, która jest nazwą jednej z organizacji stojących za tą usługą DNS, wraz z samym IBM i innymi organizacjami, takimi jak Packet Clearing House i Global Cyber Alliance. Usługa jest bezpłatna, więc każdy użytkownik może korzystać z DNS 9.9.9.9.9, a jej głównym celem jest oferowanie bezpiecznych i prywatnych połączeń.
Dlatego też DNS zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić nam bezpieczniejsze i bardziej prywatne połączenie z Internetem. Jeśli cokolwiek stało się jasne w związku z korzystaniem z DNS od niektórych dostawców, to fakt, że połączenia mogą nie być tak bezpieczne, jak być powinny, zwłaszcza jeśli zamierzamy korzystać z pewnych usług, w których przetwarzane są poufne informacje.
DNS firmy IBM, Quad9 lub 9.9.9.9.9, zostały opracowane w celu uniknięcia wszelkiego rodzaju ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni podczas łączenia się z Internetem, co jest obecnie bardzo ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę dużą liczbę zagrożeń krążących w sieci. Ponadto posiadają one pewne filtry lub czarne listy, które zawierają strony internetowe zaklasyfikowane jako szkodliwe lub niebezpieczne, o czym użytkownik nie wie.
Wszystkie zapytania są przesyłane przez silnik IBM X-Force AI i 18 innych baz danych, a wszystko po to, aby automatycznie wykrywać i blokować wszelkie możliwe zagrożenia, które mogą pojawić się podczas połączenia z Internetem. Quad9 DNS firmy IBM nie rejestruje zapytań kierowanych do nas ani nie gromadzi żadnych innych informacji, co czynią inne popularne alternatywne rozwiązania DNS, takie jak Google.
Dlatego, jeśli szukamy DNS, które zapewnią nam bezpieczniejsze i bardziej prywatne połączenie, Quad9 DNS firmy IBM, działający za pośrednictwem pojedynczego serwera pod adresem IP 9.9.9.9.9, może być naszym wielkim sprzymierzeńcem. Nie należy zapominać, że Quad9 ma także IP 9.9.9.11, który dodaje do rozdzielczości EDNS Client Subnet (ECS), czyli geolokalizację, dzięki czemu w przypadku serwerów CDN/Akamai rozwiązuje do najbliższego z nich.
Warto wiedzieć, że IBM DNS ma dużą liczbę serwerów w wielu krajach na całym świecie i stale pracuje nad tym, aby oferować coraz więcej serwerów i maksymalną możliwą szybkość. Obecnie, mimo że jest to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych DNS, nie należy do najszybszych, ponieważ istnieją inne, takie jak Google, CloudFlare, OpenDNS, DNSFilter czy Norton, które oferują większą szybkość połączenia.
Jak skonfigurować DNS 9.9.9.9.9 na urządzeniach
W dzisiejszych czasach przeglądamy strony internetowe za pomocą wielu urządzeń – komputera, telefonu komórkowego czy tabletu. Ponadto każdy z nich może mieć inny system operacyjny, co oznacza, że w każdym przypadku musimy wykonać inne kroki, aby skonfigurować IBM lub Quad9 DNS 9.9.9.9 i móc przeglądać strony w bardziej bezpieczny i prywatny sposób.
W związku z tym istnieje możliwość skonfigurowania DNS 9.9.9.9.9 na poziomie naszego routera lub w każdym z naszych urządzeń, z możliwością zmiany opcji, jeśli korzystamy z systemu iOS, Android, Windows, macOS lub Linux. Z poniższego linku można dowiedzieć się więcej o tym, jak działa DNS i jak zmienić DNS na naszych urządzeniach w każdym z systemów.
Jeśli mamy system Windows, możemy to zrobić w następujący sposób:
- Otwieramy Panel sterowania, umieszczając w miejscu, w którym możemy wpisać Cortana, ten sam, czyli Panel sterowania.
- Pojawi się okno, w którym należy kliknąć pierwszą z prezentowanych opcji, aby uzyskać do niej dostęp.
Po wejściu do środka przechodzimy do pozycji Sieci i Internet, następnie do Centrum sieci i udostępniania i klikamy na Zmień ustawienia adaptera. - W tym momencie musimy wybrać sieć Ethernet lub WiFi, do której jesteśmy podłączeni, a następnie prawym przyciskiem myszy wybrać Właściwości.
- Kliknij na Protokół internetowy w wersji 4 lub 6, w zależności od tego, którego używasz, a następnie kliknij na Właściwości.
- Kliknij pole wyboru z napisem Użyj następujących adresów serwerów DNS i wprowadź następujące adresy DNS:
– IPV4: 9.9.9.9.9 (preferowany) i 149.112.112.112 (alternatywny).
– IPV6: 2620:fe::fe (preferowany) i 2620:fe::9 (alternatywny). - Teraz wystarczy kliknąć przycisk OK, zamknąć okno i ponownie uruchomić system, aby wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać. Jeśli nie wykonasz restartu, być może system już działa, ale najprawdopodobniej nadal nie będziesz zadowolony z wprowadzonych zmian.
W ten sposób będziemy mieć ten typ DNS w połączeniu, które zapewnia nam obsługę naszego urządzenia z systemem operacyjnym Windows 10.
lepiej niż wnuka
lato
Najlepsze wnuka