PLC to skrót od Power Line Communications, czyli komunikacji przez linie energetyczne. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie służące do poprawy sygnału połączenia internetowego i wykorzystuje w tym celu okablowanie elektryczne w domu. W przeciwieństwie do repeatera Wi-Fi, który pobiera sygnał z routera i rozciąga go, aby dotrzeć do większej liczby osób, PLC wykorzystuje instalację elektryczną w naszym domu do zwiększenia zasięgu sieci. Na przykład, jeśli router znajduje się w salonie i chcemy, aby docierał do ostatniego pokoju na drugim końcu domu. W tym celu do różnych gniazdek podłączamy dwa urządzenia pakietowe (sterowniki PLC są zawsze dostarczane z co najmniej dwoma), które są odpowiedzialne za przesyłanie danych połączenia internetowego z jednego do drugiego za pomocą sieci elektrycznej.
Istnieją dwa typy sterowników PLC, dlatego zawsze są one dostarczane w zestawie. Jeden z nich jest odpowiedzialny za odbieranie sygnału WiFi i przekazywanie go do sieci elektrycznej. Poprzez sieć elektryczną przesyła sygnał do innego urządzenia za pomocą przewodów instalacyjnych. Odbiorczy lub docelowy sterownik PLC to ten, który odbiera ten sygnał i powtarza go lub wysyła do obszaru, z którym jest połączony. Innymi słowy, połączenie internetowe przechodzi przez kable do gniazdka w pokoju, do którego normalnie nie dociera, ale w tym miejscu „przedłuża się”, tworząc dobry zasięg i stabilne połączenie w tym punkcie domu.
Większość z nich posiada gniazdo elektryczne, co pozwala nam nadal korzystać z wtyczki w pokoju i nie „gubić” jej przy podłączaniu PLC. Ponadto większość z nich posiada kabel Ethernet , dzięki któremu możemy połączyć się przez kabel z komputera lub Smart TV, a niekoniecznie przez WiFi.
Różnice między sterownikiem PLC a wzmacniaczem WiFi
Główna różnica między zwykłym wzmacniaczem WiFi a sterownikiem PLC polega na metodzie, za pomocą której udaje mu się poprawić naszą łączność. Obydwa urządzenia dążą do zapewnienia lepszej łączności lub zasięgu we wszystkich pomieszczeniach, ale różnią się formą, sposobem instalacji i działania. Sterownik PLC jest uzależniony od lekkich złączy i to może być jego wadą, ale zaletą jest to, że zapewni nam większe możliwości sieciowe, lepszą wydajność lub stabilniejsze połączenie niż wzmacniacz lub repeater WiFi.
Ma ona inne zalety w porównaniu ze zwykłym adapterem WiFi i zależy od okablowania w domu, a do uruchomienia nowej sieci lub sztuczki umożliwiającej „przedłużenie” połączenia potrzebne będzie więcej niż jedno urządzenie. Zależy to także od miejsca, w którym znajdują się wtyczki, ponieważ będziemy musieli się do tego odpowiednio dostosować. Jednak ich działanie jest dobre, zasięg i wszechstronność zwykle większe, a ponadto stanowią dobre rozwiązanie problemów z siecią w domu lub mieszkaniu.
Czy używamy? To zależy. Zależy to od charakterystyki domu, instalacji itp. Zależy to od wielkości, jaką dysponujemy, od tego, czy sygnał przychodzący jest słaby (jeśli jest słaby, użycie wzmacniacza jest bezużyteczne), ale także od naszej instalacji, ponieważ będzie ona pozwalała na użycie tego typu urządzenia lub nie.
Jak działa i jak z niego korzystać
W pierwszej części wyjaśniliśmy, jak działają te urządzenia: istnieje urządzenie główne, które odbiera sygnał emitowany przez router. Podłączony do prądu przekazuje ten sygnał za pomocą przewodów do dodatkowego sterownika PLC, który został podłączony w pomieszczeniu, w którym chcemy wykonać połączenie. To właśnie to drugie urządzenie jest odpowiedzialne za „usunięcie” połączenia przewodowego i zapewnienie nam zasięgu poprzez dobry sygnał WiFi w tym pomieszczeniu, gdzie WiFi z routera zazwyczaj samo nie dociera. Zazwyczaj może to być sieć Wi-Fi, ale są też urządzenia z portem Ethernet, które pozwalają na połączenie kablowe z ostatniego pokoju, dzięki czemu uzyskuje się większą szybkość i można w pełni wykorzystać wynegocjowaną stawkę, mimo że pokój ten nie jest podłączony do sieci.
Chociaż zależy to od modelu, z reguły oba urządzenia są podłączane i synchronizowane za pomocą przycisku synchronizacji, a dioda LED lub lampka kontrolna wskazuje, czy synchronizacja się powiodła, czy nie. Po zakończeniu tego procesu wystarczy, jak zawsze, połączyć się za pomocą kabla lub WiFi.
Istnieją również modele oferowane przez operatorów, dzięki którym dekoder telewizyjny działa prawidłowo. Tak właśnie jest w przypadku Orange. Orange oferuje adaptery Liveplug HD+ PLC, które można zainstalować samodzielnie i które dają klientom możliwość podłączenia dekodera do routera, gdy nie przebywają w tym samym pomieszczeniu. Oto jak sprawić, by dekoder 4K działał prawidłowo. W tym przypadku instalacja jest równie prosta jak w przypadku innych sterowników PLC: należy podłączyć oba urządzenia i nacisnąć przycisk parowania. Dioda LED parowania zacznie migać, a drugi adapter połączy się z pierwszym.
minuta
siedzenie
każdy