Wyciekły iPhone 14 i iPhone 14 Pro

Choć iPhone 13 wciąż jest nowością, plotki już teraz malują obraz tego, czego można się spodziewać po tak zwanym iPhone 14. Spodziewamy się, że iPhone 14 zostanie zaprezentowany we wrześniu 2022 roku, a plotki sugerują, że możemy być świadkami poważnego przeprojektowania, nowych funkcji i nie tylko. Poniżej przedstawiamy wszystkie plotki na temat iPhone’a 14.

Wyciekły iPhone 14 i iPhone 14 Pro

Jak będzie się nazywał iPhone 14?

Biorąc pod uwagę, że iPhone wprowadzony w 2021 roku był oznaczony symbolem iPhone’a 13, spodziewamy się, że iPhone 2022 będzie iPhone’em 14. Nie wiadomo jeszcze, czy Apple kiedykolwiek powróci do oznaczenia „S”, ale plotki sugerują, że iPhone z 2022 roku będzie na tyle dużym uaktualnieniem, że uzasadni wprowadzenie nowego numeru.

Istnieje też możliwość, że Apple całkowicie zrezygnuje z numerów w serii iPhone’ów, a nowe iPhone’y będą oznaczane po prostu rozmiarem, oznaczeniem „Pro” lub „non-Pro” oraz rokiem produkcji. Będzie to zgodne z tym, co firma Apple zrobiła z serią iPadów w ciągu ostatnich kilku lat.

Nazwy marketingowe Apple pozostają tajemnicą do ostatniej chwili. Oznacza to, że będziemy musieli poczekać do 2022 roku, aby dowiedzieć się, jak oficjalnie będzie nazywać się tegoroczna wersja gry.

Jakie cechy i funkcje ma iPhone 14?

Największą zmianą, jakiej obecnie oczekujemy od iPhone’a 2022, jest usunięcie wcięcia w ekranie. Konstrukcja wcięcia została po raz pierwszy wprowadzona w telefonie iPhone X i od tamtej pory pozostaje niezmieniona. W wycięciu Apple umieszcza czujniki, które służą m.in. do rozpoznawania twarzy.

Ming-Chi Kuo, analityk Apple, twierdzi, że firma Apple obniży poprzeczkę w 2022 roku, zaczynając od wysokiej klasy iPhone’a 14 Pro. Kuo opisuje tę zmianę jako „projekt z dziurą w ścianie”. Tymczasem Mark Gurman z Bloomberga donosi, że iPhone 14 zostanie „całkowicie przeprojektowany”.

Wyciekły iPhone 14 i iPhone 14 Pro

Co więcej, Kuo twierdzi, że konstrukcja z otworem w ścianie zostanie wprowadzona tylko wtedy, gdy prototypowanie i produkcja Apple pójdą zgodnie z planem. Obecnie Apple chce, aby konstrukcja z otworami była dostępna tylko w iPhone’ie 14 Pro i iPhone’ie 14 Pro Max z wyższej półki. W związku z tym standardowy iPhone 14 zachowa wcięcie, chyba że Apple przekroczy zakładany termin wydania produktu.

Jeśli konstrukcja z dziurką w dziurce brzmi znajomo, to dlatego, że jest obecnie stosowana w wielu topowych flagowcach z systemem Android. Przyjęcie takiej konstrukcji przez Apple w iPhone’ie 14 ma sens.

Youtuber i insider John Prosser również potwierdził projekt otworu, twierdząc, że widział rzeczywiste obrazy iPhone 14 Pro Max bez wycięcia.

W iPhonie 14 Pro w „otworze”, który obecnie znajduje się w wycięciu, znajdzie się aparat fotograficzny. Niejasny pozostaje natomiast los Face ID. Jest całkiem możliwe, że Apple zrezygnuje z Face ID na rzecz Touch ID pod wyświetlaczem.

Oto technologia, która obecnie znajduje się w wycięciu iPhone’a:

  • Kamera na podczerwień
  • Flash
  • Czujnik zbliżeniowy
  • Czujnik światła
  • Mówca
  • Mikrofon
  • Przednia kamera
  • Projektor punktowy

Jednak wiarygodny analityk Ross Young przedstawił więcej szczegółów na temat konstrukcji iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max. Według Younga, Apple planuje wykorzystać wzór „otwór + pigułka” w iPhone’ie 14 Pro i iPhone’ie 14 Pro Max.

Identyfikator ekranu dotykowego

Choć wczesne plotki na temat iPhone’a 14 wskazywały, że Apple doda Touch ID do iPhone’a pod wyświetlaczem, nie wydaje się to już prawdą. W nowszym raporcie Ming-Chi Kuo czytamy, że firma Apple została zmuszona do opóźnienia wprowadzenia Touch ID z nieodpowiednim wyświetlaczem do 2023 roku.

Według Kuo, firma Apple odnotowała „mniejszy niż oczekiwano postęp w pracach rozwojowych” nad zintegrowaniem Touch ID z wyświetlaczem iPhone’a. Możliwe też, że Apple podejdzie do sprawy mniej ambitnie i zintegruje Touch ID z przyciskiem zasilania iPhone’a, tak jak w iPadzie Air i iPadzie mini. Ostatecznie jednak nie oczekuje się, że Touch ID stanie się w tym roku elementem wyposażenia iPhone’a 14.

Wyciekły iPhone 14 i iPhone 14 Pro

Według Prossera, przynajmniej niektóre modele iPhone’a 14 nie będą miały wystającego aparatu. Obecnie iPhone ma wystający aparat ze względu na smukłą konstrukcję iPhone’a i wymaganą grubość elementów aparatu.

Prosser twierdzi, że Apple będzie w stanie pozbyć się wystającego aparatu w telefonie iPhone 14, zwiększając grubość samego iPhone’a.

Ulepszenia kamery

Według Kuo, w iPhonie 14 zostaną także wprowadzone znaczące ulepszenia w przedniej kamerze. Największą zmianą będzie aktualizacja funkcji autofokusa w przednim aparacie. Więcej szczegółów na ten temat nie jest jasnych, ale przednia kamera iPhone’a może dogonić tylną.

Jeśli chodzi o tylny aparat, Kuo twierdzi, że iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max będą miały rozdzielczość 48 megapikseli, czyli więcej niż 12-megapikselowy sensor w iPhonie 12.

Mimo że matryca ma rozdzielczość 48 megapikseli, możliwe jest, że zdjęcia wyjściowe z iPhone’a będą miały rozdzielczość 12 megapikseli. Podobnie jak w niektórych telefonach z systemem Android, Apple może stosować inteligentny algorytm skalowania, który pobiera surowe 48-megapikselowe dane i tworzy 12-megapikselowy obraz wyjściowy o większej liczbie szczegółów i mniejszym poziomie szumów.

Kuo uważa, że w iPhonie 14 system kamer również zostanie ulepszony i po raz pierwszy będzie obsługiwał nagrywanie w rozdzielczości 8K.

Wymiary ekranu

Kuo przewiduje również, że iPhone 14 nie będzie miał obudowy typu „mini”, jak iPhone 12 i iPhone 13. Zamiast tego, Kuo sugeruje, że Apple zaoferuje cztery iPhone’y z dwoma różnymi rozmiarami ekranu: 6,1 cala i 6,7 cala.

Mogą to być na przykład modele iPhone 14 i iPhone 14 Max, a następnie iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Szkoda, że 5,4-calowy model przestanie być produkowany po dwóch latach, ale z doniesień wynika, że urządzenie nie sprzedaje się tak dobrze, jak oczekiwało tego Apple.

Od kilku lat pojawiają się sugestie, że firma Apple może wprowadzić na rynek telefon iPhone bez portu. Ten iPhone nie będzie miał portu Lightning, lecz będzie całkowicie bezprzewodowy. Kiedyś mówiło się, że nastąpi to w 2021 r., ale tak się nie stało.

Możliwe więc, że iPhone 14 będzie pierwszym telefonem iPhone bez portu Lightning. Zamiast złącza Lightning, iPhone 14 będzie obsługiwał ładowanie bezprzewodowe oraz najnowszą technologię Apple MagSafe. Firma Apple prawdopodobnie wprowadzi tę zmianę najpierw w urządzeniach z wyższej półki, w modelu 14 Pro. Modele z niższej półki pojawią się w ciągu najbliższych kilku lat.

Chip i prędkość

Choć niektóre plotki sugerowały, że w iPhonie 14 może być zastosowany nowy układ scalony wykonany w technologii 3nm, nie jest to już spodziewane. Oczekuje się, że TSMC, partner firmy Apple w dziedzinie układów scalonych, zastosuje zaawansowany proces produkcyjny 5 nm do produkcji układu w telefonie iPhone 14, który prawdopodobnie będzie nosił nazwę A16.

  • >